Zawartość treningu Yiquan
27 kwietnia, 2010 autor dachengNa yiquan składają się przede wszystkim metody takie jak: zhan zhuang, shi li (oraz shi sheng), zou bu, fa li, tui shou i san shou.
Zhan zhuang jest podstawowÄ… metodÄ… treningowÄ… yiquan. IstniejÄ… dwie odmiany: zhuang zdrowotny i zhuang bojowy. Jest to metoda treningu bez zewnÄ™trznego ruchu. Zhuang zdrowotny podkreÅ›la trening umysÅ‚u. Åšwiadomość kieruje ciaÅ‚em. UmysÅ‚ jest skupiony, ciaÅ‚o zrelaksowane, oddech jest naturalny. Zhuang bojowy daje podstawÄ™ dla treningu walki wrÄ™cz. Na bazie podstaw uzyskanych poprzez praktykÄ™ zhuangu zdrowotnego, pracuje siÄ™ tu nad rozwiniÄ™ciem odczucia „antagonistycznych siÅ‚” („antagonistyczne siÅ‚y” rozumieć można w pewnym stopniu jako wzajemnÄ… relacjÄ™ aspektów rozluźnienia i napiÄ™cia różnych części ciaÅ‚a, nastÄ™puje tu wysoki stopieÅ„ koordynacji pomiÄ™dzy umysÅ‚em i ciaÅ‚em, ciaÅ‚em i zewnÄ™trznym otoczeniem, dziÄ™ki temu można w peÅ‚ni wykorzystać możliwoÅ›ci umysÅ‚u i ciaÅ‚a) i „antagonistycznych siÅ‚” pomiÄ™dzy ciaÅ‚em a otoczeniem. Nazywane to jest siłą caÅ‚oÅ›ciowÄ… (oznacza to równowagÄ™, harmoniÄ™ siÅ‚ i odczuć siÅ‚ we wszystkich kierunkach). Zhuang, który sÅ‚uży poszukiwaniu tej siÅ‚y nazywany jest zhuangiem bojowym. Chociaż te dwie formy zhuangu różniÄ… siÄ™, to zachodzÄ… miÄ™dzy nimi Å›cisÅ‚e zwiÄ…zki. JeÅ›li ćwiczy siÄ™ tylko dla zdrowia, nie ma koniecznoÅ›ci nauki pozycji bojowych. Ale pozycje bojowe też majÄ… ogromny wpÅ‚yw na wzmocnienie organizmu. Dlatego tych dwóch form ćwiczeÅ„ nie należy rozdzielać.
Zhan zhuang jest jÄ…drem yiquan. Poprzez wykorzystanie aktywnoÅ›ci mentalnej szuka siÄ™ tu „siÅ‚y w braku siÅ‚y”, „ruchu w bezruchu”. Jest to metoda która sÅ‚uży rozwojowi i przygotowuje do użycia „caÅ‚oÅ›ciowej siÅ‚y”. Praktyka dowodzi, że ta forma ćwiczeÅ„ pozwala peÅ‚niej rozwinąć naturalne możliwoÅ›ci czÅ‚owieka.
W yiquan uważa się, że rozluźnienie i napięcie to para przeciwieństw, na których opiera się ruch ciała. Takie cechy jak: szybkość, siła, zwinność, koordynacja, zdolność do przyjmowania uderzeń, są ściśle powiązane z zagadnieniem rozluźnienia i napięcia. Można zatem powiedzieć, że cały trening yiquan opiera się na opanowaniu i użyciu rozluźnienia i napięcia. Chodzi tu nie tylko o fizyczne rozluźnienie i napięcie, ale także i przede wszystkim o odczucie rozluźnienia i napięcia. Działanie mięśni odbywa się bowiem pod kierunkiem układu nerwowego. Układ nerwowy zaś podlega wpływowi świadomości. Umysł jest najważniejszy. Dlatego yiquan tak podkreśla znaczenie umysłu (yi).
Zhan zhuang jest podstawowÄ… metodÄ… treningowÄ… yiquan. Ćwiczy siÄ™ rozluźnienie i napiÄ™cie. Najpierw ćwiczy siÄ™ przede wszystkim rozluźnienie, a później zmiany pomiÄ™dzy napiÄ™ciem i rozluźnieniem, by osiÄ…gnąć harmoniÄ™ miÄ™dzy nimi. Dążymy do tego, by być „rozluźnionym, ale nie luźnym, napiÄ™tym, ale nie sztywnym”. W tym stanie krew krąży swobodnie, poprawia siÄ™ metabolizm, harmonizacji ulega praca wszystkich organów.
Poprzez zhan zhuang osiÄ…gamy wysoki stopieÅ„ koordynacji caÅ‚ego ciaÅ‚a. Wszystkie koÅ„czyny i caÅ‚e ciaÅ‚o stajÄ… siÄ™ „powiÄ…zane”, tworzÄ…c organicznÄ… caÅ‚ość. „Gdy jakaÅ› część siÄ™ porusza, nie ma części która siÄ™ nie porusza”. Gdy osiÄ…gniemy odpowiedni etap treningu czujemy zwinność i koordynacjÄ™ caÅ‚ego ciaÅ‚a. Rozwija siÄ™ w ten sposób „sprężysta siÅ‚a” caÅ‚ego ciaÅ‚a. „Niech nie bÄ™dzie części ciaÅ‚a, która nie jest jak sprężyna” (każda część ciaÅ‚a powinna być w stanie użyć siÅ‚y w sprężysty sposób, by możliwe byÅ‚o zastosowanie tej umiejÄ™tność w walce).
Shi li (testowanie siÅ‚y) jest rozciÄ…gniÄ™ciem zhan zhuang w przestrzeni. Nie wolno „wymuszać siÅ‚y”. Ruch wolny jest lepszy niż szybki. W „ruchu szukamy bezruchu”, później „w subtelnym ruchu szukamy szybkoÅ›ci”. Trzeba też zwracać uwagÄ™, czy „gdy jakaÅ› część siÄ™ porusza, nie ma części która siÄ™ nie porusza”, czy mamy tÄ™ caÅ‚oÅ›ciowÄ… siłę rozwijanÄ… przez zhan zhuang. W ruchu bÄ™dÄ…c w stanie zachować odczucie siÅ‚y, harmoniÄ™ i naturalność, tworzymy warunki do tego, by móc swobodnie w każdej sytuacji wyzwolić siłę.
Fa li to umiejętność efektywnej emisji siły. Zhan zhuang i shi li służą stworzeniu warunków dla emisji siły, by móc użyć jej swobodnie w dowolnej sytuacji. To jest ogromna zaleta yiquan.
Zou bu (kroki) nazywa siÄ™ też moca bu („trÄ…ce kroki”). Jest to metoda treningowa, gdzie kroki wykonywane sÄ… w taki sposób jak shi li. Wymogi to: „gdy góra porusza siÄ™, dół naturalnie za niÄ… podąża, gdy dół porusza siÄ™, góra naturalnie go prowadzi”. W ruchu w różnych kierunkach staramy siÄ™ zachować równowagÄ™ i koordynacjÄ™, by w każdej chwili być w stanie wyzwolić siłę.
Tui shou (pchające ręce) i san shou (swobodne ręce), to praktyczny trening walki.
Tui shou jest konkretyzacją shi li i zou bu. Można powiedzieć, że jest to shi li w parach. Trening tui shou służy głównie temu, by wtedy gdy następuje kontakt z ramionami przeciwnika móc kontrolować go i efektywnie atakować. San shou jest uogólnieniem wszystkich metod treningowych yiquan, jest formą bezpośredniej kontroli umiejętności.
Powyżej opisane zostały główne metody treningowe yiquan.
Tagi: dachengquan, kung fu, wushu, yiquan