Regulamin - Loguj/Wyloguj

Yu Yongnian – ekspert Zhan Zhuang

6 marca, 2010 autor dacheng

yu

W latach 40. głośno było już w Pekinie o zdrowotnych walorach ćwiczeń yiquan (dachengquan). Do Wang Xiangzhai’a zaczęło ściągać coraz więcej osób zainteresowanych nie nauką walki wręcz, lecz ćwiczeniem dla zdrowia. Wśród nich znalazł się Yu Yongnian.


Yu Yongnian urodził się w lutym 1920 roku. Studiował w Japonii. Po ukończeniu wydziału stomatologii Akademii Medycznej w Tokio wrócił do Pekinu, gdzie rozpoczął praktykę w szpitalu. Praca okazała się dla niego bardzo wyczerpująca. By poprawić swą kondycję fizyczną, postanowił podjąć jakąś formę treningu. W 1944 roku trafił do grupy ćwiczących zhan zhuang, którą prowadził Wang Xiangzhai. Już po miesiącu zrezygnował jednak z ćwiczeń, które wydały mu się nudne i pozbawione sensu – ograniczały się do stania zawsze w tej samej pozycji. Po pewnym czasie znów przyszedł do Wanga, mając nadzieję, że ten pokaże mu jakieś nowe ćwiczenia – niestety ponownie musiał stać ciągle w jednej pozycji. Przerwał więc znów trening. Rozpoczynał i przerywał naukę jeszcze kilkakrotnie, nim zaczął osobiście doświadczać wartości tego prostego ćwiczenia i nabrał do niego przekonania. Stopniowo Wang nauczył go także innych pozycji i ćwiczeń ruchowych. W ciągu kilku następnych lat Yu poznał wiele tajników systemu i zrozumiał jak wielkie bogactwo, mimo pozornej prostoty, się w nim kryje.

W 1953 roku Yu Yongnian, pracując w Głównym Szpitalu Kolejowym w Pekinie, zaczął stosować ćwiczenia zhan zhuang jako środek terapii. w 1956 roku skuteczność stosowanych przez niego metod przyciągnęła zainteresowanie władz. Po przygotowaniu przez niego raportu na ten temat, podjęta została oficjalna decyzja o wprowadzeniu ćwiczeń zhan zhuang jako jednej z metod terapii w szpitalach całych Chin. Również sam Wang Xiangzhai został wtedy zaproszony do nauczania w szpitalach.

To, czego naucza Yu Yongnian nazywane jest zwykle zhan zhuang, co oznacza statyczne ćwiczenia w pozycji stojącej. Wynika to stąd, że te właśnie ćwiczenia stanowią najistotniejszy element systemu. System ten zawiera jednak nie tylko ćwiczenia w staniu, ale także w pozycji siedzącej i leżącej. Poza podstawowymi ćwiczeniami jianshen zhuang (zhuang zdrowotny), wykorzystuje się także w pewnym stopniu pozycje jiji zhuang (zhuang bojowy) oraz ćwiczenia ruchowe shi li (badanie siły).

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Yu Yongnian jest dziś jednym z największych autorytetów w zakresie terapeutycznego wykorzystania ćwiczeń zawartych w yiquan (dachengquan). Opublikował na ten temat wiele prac. Ceniona jest jego książka „Zhan zhuang yang sheng fa” (metoda pielęgnowania zdrowia zhan zhuang). Jest honorowym członkiem Rady Stowarzyszenia Nauki o Qigong ChRL oraz doradcą Amerykańsko-Chińskiego Stowarzyszenia Qigong.

Andrzej Kalisz

Tagi: , ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl