Yu Yongnian – ekspert Zhan Zhuang
6 marca, 2010 autor dachengW latach 40. gÅ‚oÅ›no byÅ‚o już w Pekinie o zdrowotnych walorach ćwiczeÅ„ yiquan (dachengquan). Do Wang Xiangzhai’a zaczęło Å›ciÄ…gać coraz wiÄ™cej osób zainteresowanych nie naukÄ… walki wrÄ™cz, lecz ćwiczeniem dla zdrowia. WÅ›ród nich znalazÅ‚ siÄ™ Yu Yongnian.
Yu Yongnian urodziÅ‚ siÄ™ w lutym 1920 roku. StudiowaÅ‚ w Japonii. Po ukoÅ„czeniu wydziaÅ‚u stomatologii Akademii Medycznej w Tokio wróciÅ‚ do Pekinu, gdzie rozpoczÄ…Å‚ praktykÄ™ w szpitalu. Praca okazaÅ‚a siÄ™ dla niego bardzo wyczerpujÄ…ca. By poprawić swÄ… kondycjÄ™ fizycznÄ…, postanowiÅ‚ podjąć jakÄ…Å› formÄ™ treningu. W 1944 roku trafiÅ‚ do grupy ćwiczÄ…cych zhan zhuang, którÄ… prowadziÅ‚ Wang Xiangzhai. Już po miesiÄ…cu zrezygnowaÅ‚ jednak z ćwiczeÅ„, które wydaÅ‚y mu siÄ™ nudne i pozbawione sensu – ograniczaÅ‚y siÄ™ do stania zawsze w tej samej pozycji. Po pewnym czasie znów przyszedÅ‚ do Wanga, majÄ…c nadziejÄ™, że ten pokaże mu jakieÅ› nowe ćwiczenia – niestety ponownie musiaÅ‚ stać ciÄ…gle w jednej pozycji. PrzerwaÅ‚ wiÄ™c znów trening. RozpoczynaÅ‚ i przerywaÅ‚ naukÄ™ jeszcze kilkakrotnie, nim zaczÄ…Å‚ osobiÅ›cie doÅ›wiadczać wartoÅ›ci tego prostego ćwiczenia i nabraÅ‚ do niego przekonania. Stopniowo Wang nauczyÅ‚ go także innych pozycji i ćwiczeÅ„ ruchowych. W ciÄ…gu kilku nastÄ™pnych lat Yu poznaÅ‚ wiele tajników systemu i zrozumiaÅ‚ jak wielkie bogactwo, mimo pozornej prostoty, siÄ™ w nim kryje.
W 1953 roku Yu Yongnian, pracując w Głównym Szpitalu Kolejowym w Pekinie, zaczął stosować ćwiczenia zhan zhuang jako środek terapii. w 1956 roku skuteczność stosowanych przez niego metod przyciągnęła zainteresowanie władz. Po przygotowaniu przez niego raportu na ten temat, podjęta została oficjalna decyzja o wprowadzeniu ćwiczeń zhan zhuang jako jednej z metod terapii w szpitalach całych Chin. Również sam Wang Xiangzhai został wtedy zaproszony do nauczania w szpitalach.
To, czego naucza Yu Yongnian nazywane jest zwykle zhan zhuang, co oznacza statyczne ćwiczenia w pozycji stojącej. Wynika to stąd, że te właśnie ćwiczenia stanowią najistotniejszy element systemu. System ten zawiera jednak nie tylko ćwiczenia w staniu, ale także w pozycji siedzącej i leżącej. Poza podstawowymi ćwiczeniami jianshen zhuang (zhuang zdrowotny), wykorzystuje się także w pewnym stopniu pozycje jiji zhuang (zhuang bojowy) oraz ćwiczenia ruchowe shi li (badanie siły).
DziÄ™ki wieloletniemu doÅ›wiadczeniu Yu Yongnian jest dziÅ› jednym z najwiÄ™kszych autorytetów w zakresie terapeutycznego wykorzystania ćwiczeÅ„ zawartych w yiquan (dachengquan). OpublikowaÅ‚ na ten temat wiele prac. Ceniona jest jego książka „Zhan zhuang yang sheng fa” (metoda pielÄ™gnowania zdrowia zhan zhuang). Jest honorowym czÅ‚onkiem Rady Stowarzyszenia Nauki o Qigong ChRL oraz doradcÄ… AmerykaÅ„sko-ChiÅ„skiego Stowarzyszenia Qigong.
Andrzej Kalisz
Tagi: dachengquan, yiquan, zhan zhuang