Regulamin - Loguj/Wyloguj

Yiquan pomógł mi wyzdrowieć

14 marca, 2010 autor dacheng

Jestem studentem z Nankinu. W 2000 roku, po kilku miesiącach studiów, ponieważ wcześniej nie byłem przyzwyczajony do jedzenia w stołówce, i nie zwróciłem dostatecznej uwagi by dbać o swoje zdrowie, zachorowałem na poważne zapalenie żołądka. Odczuwałem bóle w czasie jedzenia, co wpływało na mój stan zdrowia i moją naukę. Poddałem się leczeniu lekarstwami, ale bez widocznych efektów.

W lipcu przyjechałem do Pekinu i spotkałem mistrza Yao Chengguang. Stosując się do jego wskazówek zacząłem wykonywać ćwiczenie z podparciem banfushi chengbao zhuang z grupy ćwiczeń pozycyjnych zdrowotnych (yangsheng zhuang), często zalecane osobom z kłopotami dotyczącymi układu trawienia. Spędziłem w szkole Zongxun Wuguan mistrza Yao Chengguang 40 dni. Za każdym razem, gdy wykonywałem to ćwiczenie odczuwałem delikatne ciepło w okolicy żołądka, oraz coś podobnego do zdrętwienia wywołanego przepływem prądu. Po 40 dniach odczułem w swoim stanie dużą poprawę.

Po powrocie na uczelnię, wytrwale wykonywałem to ćwiczenie. W  listopadzie wykonałem ponowne badania, które potwierdziły poprawę.

Gdy byłem w Pekinie, mistrz Yao mówił: „W yangsheng zhuang pozycja jest dostosowywana stosownie do schorzenia i indywidualnych warunków.  Nie stosuje się jednej pozycji zawsze i dla wszystkich, ale i nie ma prostej recepty typu taka pozycja leczy takie schorzenie. Doboru ćwiczeń i konsultacji musi dokonać ktoś doświadczony w tym zakresie. Yangsheng zhuang można wykorzystywać jako pomocniczy środek aktywnie wspomagający leczenie. My uważamy, że proces leczenia należy aktywnie wspierać, wykorzystując metody ćwiczeń zdrowotnych. Nie zalecamy samego biernego oczekiwania, że lekarz nas wyleczy. Samo podanie się leczeniu, bez ćwiczeń, prowadzi do tego, że pacjent staje się tylko pojemnikiem z lekarstwami. Jesteśmy jednocześnie  przeciwni propagandzie wyolbrzymiającej wartość rożnych form ćwiczeń zdrowotnych”. Myślę, że te słowa trafiają w sedno. Postawa mistrza Yao zrobiła na mnie głębokie wrażenie. Myślę, że w przyszłym roku znów pojadę do Pekinu, tym razem poznawać tajniki yiquan jako sztuki walki.

Liu Qian

Przekład z chińskiego: Andrzej Kalisz

Tagi: , , , ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl