Regulamin - Loguj/Wyloguj

UFC i rękawice

18 listopada, 2013 autor dacheng

oldbox2

Podczas jednego z seminarium w listopadzie odbyła się dyskusja, podczas której okazało się, że niektórzy nie rozumieją założeń yiquan w sporej mierze dlatego, że nie zdają sobie sprawy z prostych faktów.
1.

Ludzie często nie rozumieją, że MMA nie jest „ostatecznym” sprawdzianem wartości sztuki walki, nawet w jej aspekcie praktycznym (pomijając inne). Propozycje, żeby wykazać wartość swojego stylu w MMA są mało sensownym pomysłem, bo większość styli powstało do walki w zupełnie innych warunkach, do walki o innym charakterze.

Dlatego jest potrzeba, żeby stworzyć formułę konfrontacji bardziej odpowiadającą charakterowi yiquan (a faktycznie także i sporej liczbie innych chińskich sztuk walki), która przynajmniej w pewnym przybliżeniu będzie stymulowała charakter walki do jakich te systemy powstawały. Dopiero wtedy ludzie zaczną zauważać znaczenie tego czego nie zauważają i lekceważą (na przykład sens tui shou). Podobnie jak rodzina Gracie doprowadziła do organizacji UFC, żeby pokazać wartość i sens tego co robili.

Byłem lekko zaskoczony, że ludziom wydaje się, że to UFC było najpierw, a potem przyszli ludzie z rodziny Gracie i udowodnili tam skuteczność swojego jiu-jitsu…

To właśnie Gracie stworzyli UFC, żeby wykazać wartość tego co robią. To Rorion Gracie był pomysłodawcą oraz współwłaścicielem firmy organizującej UFC. Dopiero później sprzedał udziały.

2.

Ogromnie nieporozumienie istnieje odnośnie stosowania rękawic w boksie. W Hadze usłyszałem, że rękawice wprowadzono dlatego, że bez rękawic zbyt często zdarzały się nokauty…

Tymczasem to właśnie wprowadzenie rękawic doprowadziło do częstszych, szybszych nokautów. Po prostu przy uderzaniu pięścią, która nie była zabezpieczona rękawicami i owijkami trzeba było być dużo bardzo ostrożniejszym przy uderzaniu, zwłaszcza na głowę (stąd też niżej trzymane ręce w dawnym boksie, podobnie jak w tradycyjnych sztukach walki).

John Lawrence Sullivan był słynnym bokserem w końcówce XX wieku. Zaczął karierę wg. reguł boksu bez rękawic, zakończył wieloma sukcesami w warunkach nowych reguł – z rękawicami. Bardzo popierał użycie rękawic. Dlaczego? Niezależnie od tego co mówił, faktem jest, że użycie rękawic ułatwiało mu szybkie nokautowanie przeciwników.

Bez rękawic było więcej rozcięć oraz uszkodzeń dłoni, ale to owijki i rękawice ułatwiają silniejsze uderzanie, prowadzące do nokautów. Innymi słowy, w walce bez rękawic i zabezpieczenia dłoni, uderzenia pięścią muszą być bardziej kontrolowane, wykonywane umiejętniej, niż w przypadku zastosowania rękawic.

Tagi: , ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl