Regulamin - Loguj/Wyloguj

Tui shou w yiquan – 2

30 kwietnia, 2010 autor dacheng

yy

W tui shou nie ma z góry ustalonych torów ruchu, możliwe jest wystąpienie wszelkich złożonych form. Ręce mogą jednocześnie rozpocząć akcję, ale tylko jedna z nich ją dokończy, bądź jedna ręka wykona akcję do przodu, a obydwie powrócą, bądź lewa strona będzie solidna, a prawa delikatna, albo góra ciężka, a dół lekki. Ponieważ przeciwnicy szukając okazji do efektywnego ataku nieustannie dokonują zmian akcji ataku i obrony,  nie jest możliwe zastosowanie ustalonych z góry form ruchu. Jeśli chodzi o okazję, to można ją napotkać, ale nie można jej wymusić. Okazji nie należy stracić. Gdy zostanie utracona, taka sama okazja nie powróci od razu. Forma ruchów w tui shou jest więc dość złożona.

Zatem nie można się ograniczać tylko do prostych, często wykorzystywanych metod, takich jak np. wirowanie, przechylenie, czy pociągnięcie, a należy uzyskać biegłość w dostosowaniu do sytuacji i sposobu działania siły przeciwnika. Jeśli chodzi o środki ataku, nie można ograniczać się do dłoni, czy pięści, ale całe ciało powinno służyć do ataku. Gdy przeciwnik chwyci dłoń, tam następuje emisja siły, gdy chwyci przedramię, przedramię dokonuje emisji siły. Generalnie zatem nie ma ściśle ustalonych reguł. Ciało jest jak balon napełniony powietrzem, gdzie nastąpi kontakt, tam następuje emisja siły. Nie należy tylko zapominać o tym, by cały czas wykorzystany był ruch spiralny, zasada śruby. Niezależnie czy ruch następuje w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, czy w odwrotnym, w ruchu do przodu, czy do tyłu musi być zawarte skręcanie, nie powinien to być zwykły ruch prostoliniowy.

Popularna zasada mówi: „gdy stopa, by zająć pozycję wchodzi przez środkową bramę, wówczas nawet duchom trudno się bronić”. Jego wykorzystanie w yiquan wskazuje, że zwinna praca stóp jest w tui shou niezwykle istotna. Atak może nastąpić podczas kroku w przód lub w tył, bądź w trakcie przemieszczeń krótszych niż standardowe kroki, gdy nieustannie zachowana zostaje gotowość do ruchu w innym kierunku. Zwycięstwo lub porażka zwykle uzależnione są od tego, czy wykonany zostanie ten właściwy, kluczowy krok.

Ponadto należy pamiętać o atakowaniu nie tylko czołowym, ale tym bardziej o skośnym. Gdy przeciwnik nagle znajdzie się z boku, jeśli nie zdążysz przejść do ataku frontalnego, należy zastosować właściwą siłę w kierunku bocznym. Trzeba w pełni wykorzystać pracę ramion, by zamknąć przeciwnikowi linię ataku i znaleźć się w sytuacji sprzyjającej własnemu atakowi.

Oczywiście jeśli chce się w pełni opanować technikę tui shou, nie jest to możliwe poprzez lekturę tekstu i oglądanie ilustracji . Niezbędne jest śmiałe zaangażowanie w intensywną praktykę. Tylko wtedy możliwe jest stopniowe podnoszenie poziomu umiejętności. W praktyce można wypróbować rozmaite  formy ruchu, o ile nie przeciwstawiają się one zasadom yiquan. Nie należy bać się porażki podczas treningu. Bać należy się, że możliwości nie zostaną wypróbowane. Wang Xiangzhai kiedyś powiedział: „nie istnieje prawidłowe lub nieprawidłowe, a tylko odpowiednie lub nieodpowiednie”. Jeśli nie ma prawidłowego lub nieprawidłowego, elementem kluczowym jest, czy coś jest odpowiednie w określonej sytuacji, czy też nie. Yao Zongxun mawiał: „kluczowe w nauce sztuki walki jest rozumienie zasad, jeśli tłumaczy się tylko określone sytuacje jedna po drugiej, to popada się w typowy tor mówienia o ustalonych technikach i ogranicza się kreatywne myślenie ucznia, trudno wówczas o przejawienie możliwości intuicyjnego rozumienia zasad i zdolności  ich spontanicznego przeniesienia do różnych sytuacji.”

Yao Chengguang

Przekład z chińskiego: Andrzej Kalisz

Tagi: , , , ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl