Bushido24.pl – Wschodnie sztuki walki » Tui shou w Yiquan – 1
Regulamin - Loguj/Wyloguj

Tui shou w Yiquan – 1

29 kwietnia, 2010 autor dacheng

pek04trening04

PojÄ™cie 'linii' odnosi siÄ™ do toru 'siÅ‚y', 'energii'. W tui shou w yiquan podkreÅ›la siÄ™ znaczenie zasady „forma ugiÄ™ta, siÅ‚a prosta”. 'Forma ugiÄ™ta' wskazuje na ugiÄ™cie stawów podczas wszystkich zmian, tak by nie powstaÅ‚a 'równa pÅ‚aszczyzna' i 'bezwzglÄ™dna siÅ‚a'. 'SiÅ‚a prosta' nie oznacza prostego toru ruchu, ale tak naprawdÄ™ sens jest taki sam, jak w przypadku pojÄ™cia 'siÅ‚a okrÄ…gÅ‚a', czyli, że wszÄ™dzie i we wszystkich kierunkach jest intencja siÅ‚y. Wyraża siÄ™ to ruchem spiralnym wokół pewnej osi.

Spirala i linia prosta to przeciwieÅ„stwa, które siÄ™ jednoczÄ…. Inaczej mówiÄ…c, niezależnie od tego jak skomplikowane tory i zmiany ugięć w trakcie ruchu, wszystko to przenosi siÄ™ na 'siłę wskazujÄ…cÄ…', od punktu kontaktu do centrum przeciwnika. W tui shou, gdy obydwa ramiona krążą, powinna być caÅ‚y czas zachowana siÅ‚a spiralna. To skrÄ™canie powinno być zachowane i podczas akcji ofensywnej i defensywnej. „Gdy rÄ™ce atakujÄ… sÄ… jak stalowy pilnik, gdy wracajÄ… sÄ… jak bosak”. MuszÄ… być w tym siÅ‚y rolowania i skrÄ™cania. Ten rodzaj siÅ‚y wynika ze spiralnych ruchów ciaÅ‚a. Dlatego Yao Zongxun mawiaÅ‚: „Gdy uczysz siÄ™ sztuki walki, musisz opanować krążenia w tui shou. Należy wiedzieć, że duże krÄ™gi nie sÄ… tak dobre jak maÅ‚e krÄ™gi, maÅ‚e krÄ™gi nie sÄ… tak dobre jak minimalne krÄ™gi, których forma siÄ™ nie ujawnia, minimalne krÄ™gi, których forma siÄ™ nie ujawnia nie sÄ… tak dobre jak zjednoczenie ruchu caÅ‚ego ciaÅ‚a. Ta intencja i ta siÅ‚a, to droga pilnowania Å›rodka i użycia Å›rodka”.

Dlatego w tui shou w yiquan rzadko wykorzystujemy ruch prostoliniowy. JeÅ›li wykorzystujemy taki ruch, to jest on krótki i szybki i znów zmienia siÄ™ w ruch spiralny, w krążenia po różnych Å‚ukach, te krążenia o których mówiÅ‚ Yao Zongxun w powyższym cytacie. Nie chodzi tylko o krążenia ramion. Te krążenia dotyczÄ… także gÅ‚owy, barków, Å‚okci, bioder, kolan itd. Tory krążeÅ„ mogÄ… siÄ™ zmieniać, może siÄ™ zmieniać kierunek, ustawienie toru może być poziome, może być pionowe, może być skoÅ›ne. PodsumowujÄ…c, nie powinien to być ruch po linii prostej, „czy atakujesz, czy siÄ™ bronisz, powinna w tym być spirala”, „talia jako koÅ‚o wozu, nogi jak Å›widry”, wszystkie te sformuÅ‚owania zawierajÄ… ten sens. Należy podkreÅ›lić, że zachowany powinien być wymóg „szukać peÅ‚ni ducha i intencji, a nie naÅ›ladownictwa formy”. Należy zrozumieć istotÄ™ zagadnienia, by w umyÅ›le byÅ‚a zawarta gotowość i możliwość reakcji na niezliczone, nieprzewidziane sytuacje. Niekoniecznie musi być to wyrażone w zewnÄ™trznej formie. A jeÅ›li tylko w zewnÄ™trznej formie wyraża siÄ™ krążenia, jest to wielki błąd, strasznie wielki błąd.

Podsumowując, jeśli chodzi o zasady 'sekcja', 'punkt', 'płaszczyzna' i 'linia', to nie można mówić tylko o jednej, w oderwaniu od pozostałych. To jest jedna całość. Wszystkie te zasady są z sobą wzajemnie powiązane, wzajemnie się tworzą, wzajemnie się wspierają. Razem tworzą konkret tui shou i możliwość subtelnych, zręcznych zmian w tui shou. Ćwiczyć tui shou bez zrozumienia tego o czym tutaj mówimy, to tak jak rąbać drwa trzonkiem siekiery: wiele pracy, żadnych efektów.

Yao Chengguang

Przekład z chińskiego: Andrzej Kalisz

Tagi: , , , ,

Komentarze wy³¹czone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl