Regulamin - Loguj/Wyloguj

Taijiquan (T’ai Chi Ch’uan, Tai-Chi)

20 listopada, 2009 autor dacheng

Taijiquan (T’ai Chi Ch’uan, Tai-Chi) – chińska sztuka walki zaliczana do grupy tzw. systemów wewnętrznych (neijia). Obejmuje głównie trening tzw. ćwiczeń podstawowych (jibengong), form, czyli złożonych układów ruchowych (taolu), ćwiczeń z partnerem nazywanych przepychaniem rąk, lub pchającymi rękoma (tui shou) oraz naukę walki i samoobrony.

Chen Fake - legenda stylu Chen taijiquan

Chen Fake - legenda stylu Chen taijiquan

Trening jest znacząco różnych od treningu większości sztuk walki. Nie koncentruje się on na typowo rozumianym treningu fizycznym, lecz raczej na pracy nad szczególną koordynacją ciała, a przede wszystkim koordynacją pomiędzy umysłem a ciałem, w oparciu o klasyczne koncepcje chińskiej nauki, takie jak qi (ch’i) – energia witalna i nei jin (nei chin) – siła wewnętrzna.

Zgodnie z klasycznymi założeniami taijiquan, yi (umysł) prowadzi qi (energię witalną), a qi z kolei prowadzi ciało. Energię witalną qi uważa się za główne źródło tak zwanej siły wewnętrznej (nei jin), jaką posługuje się adept taijiquan. Obecnie w niektórych szkołach stosuje się interpretację klasycznych pojęć bardziej zgodną ze stanem współczesnej nauki.

Taijiquan dzieli się na różne style z których najbardziej znane i popularne to: Chen, Yang, Wu, Hao i Sun. Trening taijiquan kojarzy się zwykle z powolnym, płynnym wykonywaniem zestawów ruchów, tak zwanych form. Jednak wiele form taijiquan łączy zarówno ruchy powolne jak i dynamiczne.

W XX wieku zaczęto w coraz większym stopniu taijiquan wykorzystywać jako formę ćwiczeń dla zdrowia, relaksu i dobrego samopoczucia. Obecnie w wielu szkołach pomijany jest aspekt taijiquan jako sztuki walki.

Tagi: , ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl