Regulamin - Loguj/Wyloguj

Pekińscy mistrzowie Yiquan

13 czerwca, 2010 autor dacheng

DRUGIE POKOLENIE YIQUAN

Do drugiego pokolenia mistrzów yiquan zalicza się bezpośrednich uczniów twórcy systemu – Wang Xiangzhai’a. Pozostało ich już niewielu, a i ci nie prowadzą już z reguły aktywnej działalności. Uwzględnieni zostali tu tylko przedstawiciele pełnego systemu. Oprócz nich działają w Pekinie także przedstawiciele tzw. wersji zdrowotnej, m.in. córka Wang Xiangzhai’a – Wang Yufang.

Dou Shiming (ur. 1921), absolwent wydziału prawa, jeden z głównych uczniów Wang Xiangzhai’a z „okresu pekińskiego” (po 1937 roku). Początkowo był uczniem słynnego mistrza tradycyjnego xingyiquan (hsing-i ch’uan) – Hong Lianshun’a. Gdy Hong Lianshun po przegranej w pojedynku z Wang Xiangzhai’em został jego uczniem, również swoich uczniów przekazał Wangowi. Dou Shiming był bardzo pilnym uczniem. Korzystał zarówno z bezpośrednich nauk Wang Xiangzhai’a, jak i jego asystenta i późniejszego następcy – Yao Zongxun’a. Podobno codziennie poświęcał 3 godziny na ćwiczenia statyczne, 3 godziny na podstawowe ćwiczenia ruchowe i 2 godziny na tui shou (pchające ręce) i san shou (wolna walka). Zasłynął po zwycięskim, rewelacyjnie krótkim pojedynku z ochroniarzem pewnego generała. Obecnie jest honorowym wiceprzewodniczącym Pekińskiego Stowarzyszenia Badawczego Yiquan. W 1993 roku nauczał w Argentynie.

Zhang Zhong (ur. 1924), studiował filozofię.Uczył się bezpośrednio od Wang Xiangzhai’a i jego następcy – Yao Zongxun’a. Wraz w Yao Zongxun’em w latach 40. brał udział w pojedynkach z gangami ulicznymi w Pekinie. Wsławił się zwycięską walką z trzema wprawnymi w sztuce walki bandytami grasującymi w okolicy Xisi (centrum Pekinu). Jest obecnie wiceprzewodniczącym Pekińskiego Stowarzyszenia Badawczego Yiquan. Chociaż z powodu skromności i małomówności nie jest postacią powszechnie znaną, jest jednak bardzo ceniony w pekińskim środowisku yiquan.

Li Jianyu (ur. 1924), muzułmanin, malarz i kaligraf. W 1943 roku został uczniem Wang Xiangzhai’a. W 1960 roku został zatrudniony w Pekińskim Instytucie Badawczym Chińskiej Medycyny jako asystent Wang Xiangzhai’a. Pracował tam aż do przejścia na emeryturę w 1985 roku. W latach 1988-89 nauczał w Singapurze i Hongkongu. Przebywał także we Francji, nauczając w okolicach Lyonu.

TRZECIE POKOLENIE YIQUAN

Trzecie pokolenie mistrzów yiquan to uczniowie uczniów Wang Xiangzhai’a. Ponieważ głównym spadkobiercą nauk Wang Xiangzhai’a był Yao Zongxun (1917-1985), wymienieni zostali poniżej główni przedstawiciele tej linii przekazu (uczniowie Yao Zongxun’a).

Bracia bliźniacy Yao Chengguang i Yao Chengrong (ur. 1953) są synami mistrza Yao Zongxun (1917-1985), który był głównym sukcesorem Wang Xiangzhai’a – twórcy systemu yiquan. Rozpoczęli naukę w wieku 8 lat. Kontynuowali ją nawet w trudnym okresie Rewolucji Kulturalnej. Uważani są za reprezentantów najbardziej autentycznego yiquanu. Odbyli wiele zwycięskich walk w Chinach, Hongkongu, Japonii. Yao Chengguang jest obecnie przewodniczącym Pekińskiego Stowarzyszenia Badawczego Yiquan, a Yao Chengrong jednym z wiceprzewodniczących. Yiquan w Polsce rozwija się pod opieką mistrza Yao Chengguang.

Cui Ruibin (ur. 1949), kulturoznawca, należał od ulubionych uczniów Yao Zongxun’a. Nauczał w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hongkongu. Ma też uczniów w Argentynie i Francji. W 1990 roku podczas pobytu w Wielkiej Brytanii wykazał wysoki poziom praktycznych umiejętności, zwyciężając m.in. w pojedynkach z przedstawicielami boksu tajskiego. Dowiódł wówczas także umiejętności z zakresu zdrowotnego wykorzystania ćwiczeń zhan zhuang, pomagając w powrocie do zdrowia m.in. jednemu z najsłynniejszych fizyków dwudziestego wieku – Davidowi Bohmowi. Cui Ruibin jest wiceprzewodniczącym i sekretarzem Pekińskiego Stowarzyszenia Badawczego Yiquan.

Liu Pulei (ur. 1950), w 1963 roku rozpoczął w szkole o profilu sportowym naukę changquan pod kierunkiem słynnego mistrza Wu Bin (którego uczniem był również Li Lianjie – „Jet Li”). Uczył się także systemów liuhequan (styl sześciu harmonii) i longhu luohanquan (styl luohan smoka i tygrysa), chińskich zapasów shuai-jiao i zachodniego boksu. W 1967 roku po przegranym pojedynku z Wang Jinmingiem (uczeń Yao Zongxuna), zaczął się od niego uczyć yiquan. Później został bezpośrednim uczniem Yao Zongxuna. Jest wice-sekretarzem Pekińskiego Stowarzyszenia Badawczego Yiquan, członkiem zarządu Chińskiego Stowarzyszenia Wushu. Nauczał w Malezji.

Andrze j Kalisz

Tagi: , , ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl