O esencji sztuki walki
13 stycznia, 2010 autor dachengW 1940 roku o Wang Xiangzhai’u byÅ‚o gÅ‚oÅ›no w Pekinie. PojawiÅ‚o siÄ™ wiele artykułów w prasie przedstawiajÄ…cych jego postać, odbyÅ‚o siÄ™ wiele pojedynków, które uczyniÅ‚y go sÅ‚awnym. W gazecie „Shibao” ukazaÅ‚ siÄ™ cykl wywiadów z Wang Xiangzhai’em. Tutaj wybrane cytaty.
„Chociaż ludzie różnie mówiÄ… o tym, co jest esencjÄ… sztuki walki, ja uważam, że trening form, nacisk na techniki, ćwiczenie uderzeÅ„ na twardych przedmiotach, to wszystko rzeczy bardzo powierzchowne. Trening form jest od dawna rozpowszechniony, ale w rzeczywistoÅ›ci jest to coÅ› szkodliwego, wprowadzajÄ…cego ludzi w błąd.”
„PostÄ™p w nauce wymaga porównywania. Dotyczy to również sztuki walki. Przy porównaniu mamy do czynienia z wygranÄ… i porażkÄ…, ale porażka nie powinna być traktowana jako porażka, strata dla osobowoÅ›ci, a jako coÅ› co umożliwia rozwój i doskonalenie. Gdyby takie kontakty byÅ‚y stale, możliwe byÅ‚oby unikniÄ™cie sekciarskich kłótni i powstrzymaÅ‚oby to cheÅ‚pliwe przechwaÅ‚ki.”
„W rzeczywistoÅ›ci nauka istoty sztuki walki nie jest trudna. Jednak sytuacja jest zÅ‚a ponieważ zwykli ludzie majÄ… gÅ‚owy zatrute lekturÄ… fantastycznych powieÅ›ci o wojownikach. Ponadto dla nauczycieli sztuki walki sÄ… przede wszystkim źródÅ‚em utrzymania. Oni nie rozumiejÄ… istoty sztuki walki, a jeÅ›li nawet coÅ› do nich dociera, to bojÄ… siÄ™ wstydu, gdyby musieli znów uczyć siÄ™ od kogoÅ› od poczÄ…tku.”
„Sztuka walki jako taka nie dzieli siÄ™ na style. W teorii nie powinno być podziaÅ‚u na chiÅ„skie i zagraniczne, nowe i stare. Należy zwracać uwagÄ™ tylko na to, czy coÅ› ma sens, czy nie. Popularne style opierajÄ… siÄ™ na nauce form i okreÅ›lonych sekwencji technik. To nie jest wÅ‚aÅ›ciwe oblicze sztuki walki, a zafaÅ‚szowanie. Chociaż niektórzy rozumiejÄ… mechanikÄ™ technik i pewne powierzchowne zagadnienia, jednak nie potrafiÄ… wykroczyć poza ograniczenia ustalonych technik i form, w rezultacie jest to bezużyteczne.”
„Chociaż nauka sztuki walki jest Å‚atwa, ale ta Å‚atwość nie polega na Å›lepym naÅ›ladownictwie. Wielu uczy siÄ™ bezpoÅ›rednio od Å›wiatÅ‚ego nauczyciela, a i tak mimo kilkudziesiÄ™ciu lat nauki nie sÄ… w stanie zrozumieć na czym to polega. Jak zatem można polegać na książkowym opisie?”
„W przypadku jakiejkolwiek nauki, przede wszystkim należy rozumieć zasady, od podstaw, poprzez praktykÄ™, stopniowo poznaje siÄ™ tÄ™ dziedzinÄ™, kontrolujÄ…c wiedzÄ™ i umiejÄ™tnoÅ›ci, poprzez wielostronne praktycznÄ… weryfikacjÄ™ dopiero można dojść do istoty. Nie należy ćwiczyć przed lustrem, ponieważ stwarza to poważne ryzyko, że wszystko ograniczy siÄ™ tylko do zewnÄ™trznego podobieÅ„stwa formy, a nie opanowania istoty. A jak bÄ™dzie w przypadku nauki z książki? UczÄ…cy siÄ™ z książki jest jak Å›lepiec jadÄ…cy na Å›lepym koniu. Jednak dziÄ™ki książkom można zapoznać siÄ™ z teoriami, nie należy skupiać siÄ™ na naÅ›ladownictwie form.”
„OpierajÄ…c siÄ™ na swoim ponad 30 letnim doÅ›wiadczeniu mogÄ™ powiedzieć, że ta dziedzina nauki jest niezwykle trudna, a jednoczeÅ›nie niezwykle Å‚atwa. JeÅ›li trafi siÄ™ na zdolnego ucznia, to po 100 dniach treningu wiadomo, że w przyszÅ‚oÅ›ci zostanie on ekspertem. Jednak takich jest jeden lub dwóch na stu. A w dodatku wielu zdolnym ludziom brakuje zaangażowania, okazujÄ… siÄ™ pozorantami i oszustami. Dlatego wielu z nich zostaje odrzuconych przez nauczycieli. JeÅ›li chodzi o przeciÄ™tnych uczniów, wielu za bardzo wierzy temu co ktoÅ› opowiada, zamiast faktom. Nie rozumiejÄ…, że sÅ‚awa o niczym nie Å›wiadczy.”
„Trudno znaleźć prawdziwego mistrza. Nawet gdy go ktoÅ› spotka, jak bÄ™dzie w stanie go rozpoznać? A nawet jeÅ›li rozpozna, to mistrz może nie zechcieć go uczyć. Nawet jeÅ›li zechce nauczać, jego metoda nauczania może nie być skuteczna. A nawet jeÅ›li jego metoda nauczania jest dobra, nie jest jeszcze pewne, czy uczeÅ„ bÄ™dzie w stanie zrozumieć esencjÄ™. Tyle jest problemów, z których istnienia laik nie zdaje sobie sprawy.”
„Mimo wszystko dziÅ› nauka jest Å‚atwiejsza niż dawniej, ponieważ jest to epoka rozkwitu nauki. To bardzo pomaga w rozumieniu zasad na których opiera siÄ™ sztuka walki. Jednak nie można do tego ograniczać rozumienia sztuki walki, wykorzystujÄ…c obecnÄ… wiedzÄ™ naukowÄ…, znajomość anatomii, twierdzić, że do tego wszystko siÄ™ sprowadza. Jest wiele zagadnieÅ„, które trudno wyjaÅ›nić przy obecnym stanie wiedzy, ale być może zostanÄ… objaÅ›nione za jakiÅ› czas. Nie ma granicy rozwoju nauki, być może pewnych rzeczy nigdy nie bÄ™dziemy potrafili nazwać, nie wiemy tego. PodsumowujÄ…c, gdy mówimy o obecnym stanie, należy pamiÄ™tać o duchu sztuki walki i o metodach naukowych, by móc rozwiÄ…zywać problemy.”
„Ludzkie ciaÅ‚o posiada wiele funkcji. Nawet najzdolniejsza osoba, gdy bÄ™dzie ćwiczyć przez caÅ‚e życie, nie wyczerpie możliwoÅ›ci wykorzystania umiejÄ™tnoÅ›ci swojego ciaÅ‚a. Jaki sens ma odrzucenie esencji, a skupianie siÄ™ na rzeczach maÅ‚o istotnych? JeÅ›li chodzi o formy i ustalone sekwencje technik, to im wiÄ™cej im ktoÅ› poÅ›wiÄ™ca uwagi, tym bardziej oddala siÄ™ od istoty sztuki walki. Staje siÄ™ jak kobieta, której skrÄ™powano stopy (odniesienie do zwyczaju krÄ™powania stóp kobiecych w epoce Qing). Przy takim podejÅ›ciu im pozornie wyższy poziom zaawansowania, tym trudniej o praktyczne wykorzystanie umiejÄ™tnoÅ›ci. StÄ…d poczÄ…tkujÄ…cy czÄ™sto okazujÄ… siÄ™ w praktyce lepsi od zaawansowanych. Niestety jest na to wiele przykÅ‚adów. Teorie, że pewna forma rodzi pewnÄ… siłę i pewne technika zwycięża innÄ… technikÄ™, to bzdury i oszukiwanie ludzi. Ci, którzy opowiadajÄ… takie rzeczy nie majÄ… o sztuce walki najmniejszego pojÄ™cia.”
„Ci którzy rozumiejÄ… filozofiÄ™ zgadzajÄ… siÄ™ ze mnÄ…. JeÅ›li chodzi o tych, którzy nie sÄ… w stanie zrozumieć, przynajmniej dowiedzieli siÄ™ o pewnych rzeczach. Nawet dla tych którzy rozumiejÄ…, nie jest to Å‚atwe do zastosowania, co dopiero mówić o tych, którzy nie sÄ… w stanie zrozumieć? Jednak przeciÄ™tni przedstawiciele sztuk walki mówiÄ… teraz tylko o ćwiczeniu dla zdrowia, przestali siÄ™ przechwalać umiejÄ™tnoÅ›ciami walki. Z tego wynika, że zaczÄ™li zdawać sobie sprawÄ™, że o walce nie majÄ… wiÄ™kszego pojÄ™cia. Jednak wciąż uważajÄ…, że trening form jest zasadÄ… sztuki walki, a to wielki błąd.”
„JeÅ›li bÄ™dziesz zawsze trzymaÅ‚ siÄ™ mechanicznych technik, ćwiczÄ…c cieszÄ…ce wzrok widza formy z kijem i włóczniÄ…, żywiÄ…c zÅ‚udzenia, że znasz sztukÄ™ walki, a zobaczy to ktoÅ› znajÄ…cy siÄ™ na rzeczy, bÄ™dzie po tym wymiotowaÅ‚ przez 10 dni.”
Autor wypowiedzi: Wang Xiangzhai
Przekład z chińskiego: Andrzej Kalisz
Tagi: teoria sztuk walki