Neijia – systemy wewnÄ™trzne
20 listopada, 2009 autor dachengPopularny jest dziÅ› podziaÅ‚ chiÅ„skich sztuk walki na style wewnÄ™trzne – neijia i zewnÄ™trzne – waijia. Tylko nieliczne zalicza siÄ™ do wewnÄ™trznych, a wszystkie pozostaÅ‚e do zewnÄ™trznych.
W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że style zewnętrzne koncentrują się bardziej na typowym treningu fizycznym, i typowym wykorzystaniu siły, a wewnętrzne bardziej na pracy nad koordynacją pomiędzy umysłem i ciałem oraz nad specyficznym sposobem generowania siły przy użyciu całego, stosunkowo rozluźnionego ciała.
Wciąż jednak trwajÄ… dyskusje dotyczÄ…ce precyzyjnego podziaÅ‚u na style zewnÄ™trzne i wewnÄ™trzne, czy Å›cisÅ‚ego zdefiniowania czym różni siÄ™ „zwykÅ‚a” siÅ‚a techniczna w kung-fu – jin od tej okreÅ›lanej jako „siÅ‚a wewnÄ™trzna” – nei jin.
Podział na systemy wewnętrzne i zewnętrzne jest więc bardzo kontrowersyjny, a kryteria dyskusyjne.
Na początku XX wieku grono mistrzów xingyiquan, baguazhang i taijiquan w Pekinie uznało, że systemy te mają wiele cech wspólnych i w związku z tym zdecydowano o zaliczaniu ich do jednej rodziny neijia (dosłownie: rodzina wewnętrzna). Z przyczyn historycznych zatem, gdy mowa o stylach wewnętrznych, ma się na myśli te właśnie. Nie ma też większych wątpliwości, jeśli chodzi o styl liuhebafa. Często także yiquan, wywodzący się z xingyiquan, jest zaliczany do systemów wewnętrznych, chociaż z punktu widzenia jego twórcy yiquan miał być czymś wykraczającym poza potoczne klasyfikacje.
W ostatnich latach okreÅ›lenie wewnÄ™trzny staÅ‚o siÄ™ tak popularne, że bardzo różne style wykorzystujÄ… je w celach marketingowych i znajdujÄ… po temu różne uzasadnienia i definicje „wewnÄ™trznoÅ›ci”.
Trzeba zwrócić uwagÄ™, że podziaÅ‚u na systemy zewnÄ™trzne – waijia i wewnÄ™trzne – neijia nie należy mylić z podziaÅ‚em na metody treningowe zewnÄ™trzne – waigong (trening fizyczny) i wewnÄ™trzne – neigong (trening mentalny, „energetyczny” itp). W niemal wszystkich bowiem chiÅ„skich systemach klasyfikowanych jako zewnÄ™trzne wykorzystuje siÄ™ bowiem w mniejszym lub wiÄ™kszym stopniu trening neigong.