Regulamin - Loguj/Wyloguj

Mistrz Yu Tiancheng

22 grudnia, 2009 autor wuxia

Yu
Mistrz Yu Tiancheng urodził się 2 października 1937 roku w mieście Yantai. W wieku 9 lat rozpoczął naukę stylu didang , a w wieku czternastu lat stał się uczniem jednego z najlepszych mistrzów Siedmiogwiezdnej Modliszki (Qixing Tanglang Quan) Lin Jingshana . Przy mistrzu Lin Jingshanie spędził 16 lat , ucząc się i poznając w całości  styl. W 1958 roku za zgodą swojego nauczyciela zaczął nauczać  stylu Modliszki następne rzesze entuzjastów gong fu.  Mistrz Yu Tiancheng specjalizował się w wolnej walce, tocząc wiele zwycięskich pojedynków z przedstawicielami innych styli, czym zyskał sobie wielki szacunek i uznanie wśród środowiska mistrzów gong fu w całej prowincji shandong, a także poza jej granicami. W czasach rewolucji kulturalnej mistrz Yu Tiancheng nie przerwał treningów,(mimo, że były one zakazane przez władzę), za co został aresztowany i spędził  sześć miesięcy w więzieniu .Przez ponad 40 lat  swej działalności miał wielu uczniów, (również z zagranicy, z Włoch, Polski, Filipin, Japonii, USA czy Korei Południowej). Za swoją pracę włożoną w rozwój i propagowanie stylu został uhonorowany 8 danem przyznanym przez  Południowokoreańsko-Chińską Unię Wu Shu. W 1986 roku wspólnie z młodszym (rodzonym) bratem Yu Tianlu podjął się zadania “uporządkowania i ocalenia od zapomnienia stylu ,“ tworząc fotograficzny oraz pisemny zapis form ręcznych systemu, który do dnia dzisiejszego istnieje i jest przekazywany kolejnym pokoleniom uczniów. Mistrz Yu Tiancheng był bardzo wymagającym   nauczycielem , jego dewizą było zdanie cyt:…”uczeń jest wizytówką nauczyciela “…dlatego też z wielką cierpliwością i starannością oddawał się nauczaniu. Ciekawostką jest, iż mistrz sam wybierał sobie kandydatów na uczniów. Głównym kryterium było posiadanie przez ucznia “dobrego serca”. Ćwiczenie gong fu często porównywał do “wchodzenia pod górę…….i mawiał cyt: “ im wyżej wejdziesz tym więcej zobaczysz” …motywując w ten sposób uczniów do większego wysiłku i pracy.
W Polsce mistrz Yu Tiancheng przebywał czterokrotnie : w 1994, 1997, 1999 oraz w 2001 roku.
Po powrotach z podróży opowiadał swojej rodzinie i uczniom o naszym kraju, co wzbudziło ich zainteresowanie Polską oraz zupełnie obcą dla Chińczyków kulturą. W domu córki mistrza można dziś  wysłuchać na żywo koncertu Chopina granego przez wnuczkę mistrza.

Mistrz Yu Tiancheng zmarł nagle 22 marca 2004 roku. Po jego śmierci uczniowie postanowili uczcić jego pamięć i za zgromadzone wspólnymi siłami fundusze otworzyli profesjonalną szkołę  Qi Xing Wu Guan, na czele której stanął młodszy brat mistrza Yu Tianlu.

chiny 015

Wejście do szkoły Qi Xing Wu Guan w Yantai.

Tagi: , , , , ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl