Mistrz Tai Chi – Chen Zhenglei
22 stycznia, 2010 autor dachengChen Zhenglei należy do najwybitniejszych obecnie przedstawicieli tradycyjnej wersji laojia stylu Chen. Poznał on jednak także zmodyfikowaną, późną wersję mistrza Chen Fake.
Droga Chen Zhenglei’a do sukcesu nie byÅ‚a usÅ‚ana różami. W wieku 2 lat straciÅ‚ ojca, a matka wyszÅ‚a ponownie za mąż. MaÅ‚y Zhenglei wychowany zostaÅ‚ przez starÄ… stryjenkÄ™. W 1955 roku, gdy przeprowadzano reformÄ™ rolnÄ…, jego rodzina zakwalifikowana zostaÅ‚a do warstwy obszarników. SpowodowaÅ‚o to, że Zhenglei przez dÅ‚ugi okres zaliczany byÅ‚ do obywateli drugiej kategorii (dosÅ‚ownie okreÅ›lano takie osoby mianem synów piÄ™ciu czarnych kategorii) i pozbawiony byÅ‚ wielu praw, które posiadali zwykli chÅ‚opi i robotnicy. W wieku 8 lat musiaÅ‚ zakoÅ„czyć naukÄ™ w szkole. Wtedy rozpoczÄ…Å‚ naukÄ™ taijiquan (t’ai chi ch’uan) od stryja Chen Zhaopei, zostajÄ…c jego ulubionym uczniem. PostanowiÅ‚, że osiÄ…gnie w tej sztuce mistrzowski poziom, by zostać przez spoÅ‚eczeÅ„stwo docenionym i być wreszcie traktowany jak normalny czÅ‚owiek.
W okresie rewolucji kulturalnej w tajemnicy kontynuował naukę u Chen Zhaopei. Po jego śmierci przez kilka lat uczył się nowej wersji Chen Fake (1887-1957) od jego syna Chen Zhaokui (1928-1981). Choć prezentował już wówczas bardzo wysoki poziom, pozostawał nieznany. Z powodu niewłaściwego pochodzenia nie miał nawet prawa udziału w zawodach. Wreszcie w 1974 roku organizator zawodów na szczeblu powiatu dopuścił go do startu, podając w dokumentach fałszywe dane o pochodzeniu. Chen Zhenglei oczywiście wygrał i zakwalifikował się do zawodów wyższego szczebla. Od tego czasu wielokrotnie startował w zawodach różnej rangi, z reguły zwyciężając.
W latach 1974-1982, pracując jako akwizytor w fabryce maszyn, podróżował do wielu miejsc, propagując taijiquan. Od 1982 roku pracuje zawodowo jako instruktor taijiquan. Wielokrotnie prowadził seminaria w Japonii. Ma uczniów w USA, Kanadzie i Singapurze. W 1988 roku został posłem do Zgromadzenia Ludowego (parlamentu).
Przybywający do niego po nauki, chociaż wiele słyszeli o jego umiejętnościach, czasem chcą się o nich przekonać osobiście. Jaki jest rezultat? Poniżej dwa przykłady.
Pewnego razu zachodni adept karate, potężnie zbudowany, który popisywał się rozbijaniem cegieł, zapytał czy Chen Zhenglei się z nim zmierzy. Chen zapytał co będą porównywać? Karateka odpowiedział, że siłę. Drobnej budowy Chen Zhenglei powiedział wówczas, by człowiek ten spróbował go pchnąć w dowolny sposób. Ten jednak, jakby nie próbował, nie mógł spowodować, by Chen przesunął stopy. Mówił potem, że było to jak pchanie waty. Nie mógł znaleźć oparcia dla swej siły i w dodatku w niepojęty sposób jego ręce ześlizgiwały się z ciała Chena. Zaproponował następnie, by Chen pchnął jego. Przyjął niską, stabilną postawę konnej jazdy, przekonany że zdoła utrzymać się w miejscu. Tymczasem został odrzucony o kilka kroków w momencie, gdy dłonie Chena zetknęły się z jego klatką piersiową.
Podczas pobytu w Japonii, na wyspie Hokkaido, w trakcie konferencji zostaÅ‚ nagle zaatakowany. MiÄ™kko zneutralizowaÅ‚ atak i posÅ‚aÅ‚ napastnika na podÅ‚ogÄ™. Niemal jednoczeÅ›nie rzuciÅ‚ siÄ™ na niego drugi napastnik i próbowaÅ‚ go uchwycić. Chen wykonaÅ‚ potrzÄ…Å›niÄ™cie caÅ‚ym ciaÅ‚em (dou jin – energia wstrzÄ…su) i ten również zostaÅ‚ odrzucony, lÄ…dujÄ…c na podÅ‚odze.
Chen Zhenglei znany jest z tego, że chętnie naucza, często nie pobierając opłat. Zdarza się, że przyjeżdżają do niego adepci taijiquan z całych Chin, niektórzy z nich w trudnej sytuacji materialnej. Chen wielokrotnie przyjmował ich we własnym domu, dając im nocleg, wyżywienie, a potem także pieniądze na powrót do domu.
Od kandydatów na uczniów wymaga jednak odpowiedniej postawy etycznej. Gdy pewnego razu prosił go o naukę rozwydrzony synalek wysokiego urzędnika, oferując 150 yuanów miesięcznie (było to w czasach, gdy przeciętna miesięczna pensja wynosiła 40 yuanów), Chen odparł, że nawet za 250 yuanów nie będzie go uczył.
Andrzej Kalisz
Tagi: Chen Zhenglei, styl chen, tai chi, taijiquan