Bushido24.pl – Wschodnie sztuki walki » MaÅ‚o znane chiÅ„skie sztuki walki
Regulamin - Loguj/Wyloguj

Mało znane chińskie sztuki walki

5 stycznia, 2010 autor dacheng

SUN BIN QUAN

Sun Bin quan – boks Sun Bina, nazywany jest również dajiaquan (boks dużej formy) oraz changxiuquan (boks dÅ‚ugich rÄ™kawów). Przedstawiciele stylu uważajÄ…, że jego twórcÄ… byÅ‚ Sun Bin, żyjÄ…cy w okresie WalczÄ…cych Królestw (V-III w p.n.e.), kojarzony przez wiele wieków ze sÅ‚ynnym teoretykiem sztuki wojennej Sun Wu (zgodnie z wynikami najnowszych badaÅ„ byÅ‚y to dwie różne osoby).


W ostatnich latach istnienia cesarstwa (początek XX wieku) Zhang Bashi z Guantao w prowincji Shandong (obecnie na terenie prowincji Hebei) przekazał ten system niejakiemu Yang Mingzhai. Yang w latach 1918-1936 był instruktorem w Instytucie Guoshu (Kuo Shu) w Qingdao. Obecnie style uprawiany jest w prowincji Shandong (Jinan, Qingdao, Zibo, Liaocheng).

Adepci stylu atakują seriami technik. Dużą wagę przywiązuje się do ruchów okrężnych, spiralnych, skrętów ramion. Formy dzielą się na wysokie, średnie i niskie.

W traktacie o stylu czytamy: „Sun Bin pozostawiÅ‚ changxiuquan – 360 technik wzajemnie siÄ™ łączy; nogi jak u koguta, talia smoka, charakter maÅ‚py, wzrok jastrzÄ™bia, ramiÄ™ wielkiej maÅ‚py”.

CUQUAN

Cuquan jest stylem uprawianym w prowincji Gansu (Chiny północno-zachodnie) od ponad 250 lat. Zgodnie z przekazami, niejaki Wang Kecong z Lanzhou poznał ten system od wędrownego taoisty. Ruchy formy są zwarte, pozycje dość niskie. Nacisk kładzie się na użycie technik nożnych. W technikach rąk wykorzystuje się zarówno pięści, jak i otwarte dłonie. Stosuje się też uderzenia dwoma wyprostowanymi palcami.

GONGLIQUAN

Gongliquan – boks „siÅ‚y Å‚uku” (istnieje też inny styl gongliquan, w którym gong zapisuje siÄ™ innym znakiem) uprawiany jest lokalnie w prowincji Shanxi, w miejscowoÅ›ciach Taiyuan i Yuci. CiaÅ‚o adepta jest jak napiÄ™ty Å‚uk, a rÄ™ce jak wypuszczane z Å‚uku strzaÅ‚y. SiÅ‚a wyzwalana jest nagle, w sposób sprężysty. Neutralizacji ataku sÅ‚uży miÄ™kkie, spiralne użycie siÅ‚y (tzw. energia jedwabnego kokonu). Teoria mówi: „CiaÅ‚o atakuje, Å›wiadomość chroni”. Formy dzielÄ… siÄ™ na wysokie, Å›rednie i niskie.

CHANGJIAQUAN

Chang Naizhou (1724-1783) pochodziÅ‚ z prefektury Sishui w prowincji Henan. Od najmÅ‚odszych lat poÅ›wiÄ™ciÅ‚ siÄ™ nauce sztuki walki. OdnosiÅ‚ również sukcesy w klasycznych studiach konfucjaÅ„skich. W wieku dojrzaÅ‚ym dużo podróżowaÅ‚, stykajÄ…c siÄ™ z ekspertami rozlicznych sztuk walki. Mówi siÄ™, że przez pewien czas przebywaÅ‚ w wiosce Chenjiagou – kolebce stylu Chen taijiquan. W oparciu o poznane metody i koncepcje wypracowaÅ‚ swój wÅ‚asny, znakomicie dopracowany teoretycznie, syntetyczny system.

Twórca Changjiaquan pozostawił swym następcom ilustrowaną księgę, poświęconą ćwiczeniom zdrowotnym i sztuce walki. Została ona w przeredagowanej wersji opublikowana w 1932 roku.

Chang miał wielu uczniów. Do najwybitniejszych należeli Chai Rugui, Gao Liugeng i Li Qingwen. Spadkobiercy systemu w ósmym pokoleniu nauczają obecnie w ChRL, w prowincji Henan.

Teoria Changjiaquan wykorzystuje koncepcje „KsiÄ™gi przemian” i tradycyjnej chiÅ„skiej medycyny. System łączy elementy zaczerpniÄ™te z różnych źródeÅ‚: szkół twardych i miÄ™kkich, zewnÄ™trznych i wewnÄ™trznych. BazÄ™ systemu stanowi forma o nazwie 24 znaki (chodzi o 24 sÅ‚owa-klucze, okreÅ›lajÄ…ce zasady systemu). Inne formy to luohan, czarny tygrys, biaÅ‚y tygrys, uderzenia armatnie. We wszystkich ruchach twardość i miÄ™kkość przenikajÄ… siÄ™ wzajemnie zgodnie z zasadÄ… yin-yang. Åšwiadomość kieruje qi (ch’i), qi prowadzi ruch. Nacisk kÅ‚adziony jest na zwinność, ciÄ…gÅ‚ość akcji, oszczÄ™dność energii. Ekspert stylu nie atakuje pierwszy, powinien jednak być w stanie przewidzieć i wyprzedzić atak przeciwnika. Odprężony, musi być jednoczeÅ›nie czujny i gotowy do akcji. WÅ›ród stosowanych broni znajdujÄ… siÄ™ m.in.: kij, włócznia, miecz, halabarda i bicz.

Teoria stylu mówi: „Ruchy gÅ‚owy powinny być szybkie jak ważka muskajÄ…ca powierzchniÄ™ wody, uderzenia pięści mocne jak kozioÅ‚ atakujÄ…cy rogami, ruchy talii powinny naÅ›ladować kaczkÄ™ potrzÄ…sajÄ…cÄ… kuprem, praca nóg musi być pÅ‚ynna jak lot jaskółki wÅ›ród drzew”.

Andrzej Kalisz

Tagi: , , , , , ,

Komentarze wy³¹czone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl