Regulamin - Loguj/Wyloguj

Jujutsu

19 listopada, 2009 autor Cavior

jujutsu old

Jujutsu (występują też zapisy ju-jutsu, jiu-jitsu, jujutsu, jiujitsu itd) to ogólny termin na japońskie sztuki walki walki wręcz, praktykowane i przekazywane głównie w rodach arystokratycznych, których początki siegają, według niektorych teorii, III wieku p.n.e. choć sam termin pojawił się dopiero w XVII wieku.

Nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „miękką sztukę”(ju-„miękki”, jutsu-„sztuka”) ale „miękką” nie w sensie „łagodną” ale raczej „elastyczną” lub „sprytną”. Jujutsu nie było jednolitym stylem-lecz zbiorem kilkuset (według niektórych źródeł-około dwóch tysięcy) różnych szkół („ryu”), różniących się między sobą pod względem doboru technik i metodyki.

Jujutsu stanowiło uzupełnienie wyszkolenia wojownika-dodatek do treningu walki bronią białą. Obejmowało wszelkie rodzaje technik-od uderzeń i kopnięć, przez chwyty i rzuty aż po techniki bardzo brutalne(ataki na oczy czy genitalia). Ponieważ Japonia przez ponad 200 lat była odcięta od świata (tzw. „Edykt o izolacji” od 1639 do 1868), wojny prowadzono głównie przy użyciu broni białej-i można było założyć, że przeciwnik napotkany na polu bitwy będzie miał na sobie zbroję. Z tego powodu jujutsu kładło największy nacisk nie na uderzenia czy kopnięcia(niezbyt przydatne przeciwko człowiekowi zakutemu w pancerz) ale na rzuty, podcięcia, obalenia, duszenia i dźwignie (w tym techniki techniki służące do odbierania broni napastnikowi).

Dziś najpopularniejszym nurtem tradycyjnego jujutsu jest w Japonii styl Daito-ryu, na bazie którego powstały m.in Aikido i Hapkido.

Poza Japonią szkoły tradycyjnego jujutsu, o klarownej linii przekazu, występują bardzo rzadko. Większość odmian jujutsu to style nowe, powstałe w innych rejonach świata, oparte najczęściej o Judo, Aikido  i Karate.  Najbardziej znanymi japońskimi stylami opartymi o tradycję jujutsu są Judo i Aikido

Najpopularniejszymi na świecie sportowymi formami jujutsu są Judo, rosyjskie Sambo i Brazylijskie Jujutsu.

Tagi: , , , , , , , ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl