Regulamin - Loguj/Wyloguj

Judo

5 grudnia, 2009 autor Cavior

kano

Styl stworzony w Japonii w 1882 roku przez mistrza Jigoro Kano.

Jigoro Kano zebrał, przeanalizował i skompilował w jeden styl techniki różnych szkół Jujutsu (głównie Tenshin-ryu i Kito-ryu), wprowadzając jednocześnie bardzo nowoczesną, sparringową metodykę.

Twórca Judo wyeliminował ze swojego stylu uderzenia, kopnięcia i inne techniki potencjalnie ryzykowne dla partnera w treningu, zrezygnował też z technik bardzo finezyjnych, mających mały margines błędu (czyli takich, ktorych użycie w walce jest niemal niemożliwe bez żmudnego, wieloletniego treningu). Zostawił techniki proste i niezawodne-które da się trenować z pełną siłą na oporującym przeciwniku.

Efekt był zaskakujący. Przedstawiciele Judo wielokrotnie odnosili sukcesy nad przedstawicielami tradycyjnych szkół Jujutsu. Zjawisko to znane jest do dziś jako „paradoks Kano”-otóż styl bazujący na technikach „bezpiecznych” które da się trenować z pełną siłą-okazuje się skuteczniejszy od stylu bazującego na technikach brutalnych, których jednak nie da się ćwiczyć z pełną siłą (z obawy o zdrowie współćwiczących).

Judo w wersji sportowej obejmuje dwie sfery walki-klincz (tachi waza) i parter (ne waza/katame waza). W klinczu korzysta z technik rzutów i obaleń (nage waza), zaś w parterze z trzymań (osaekomi waza), dźwigni (kansetsu waza) i duszeń (shime waza).

judo1

 

judo2

Aby wzbogacić swój styl Jigoro Kano zaadaptował techniki innych szkół Jujutsu i zebrał je, wraz ze swoimi uczniami w zestawach form, praktykowanych do dziś przez wysokich stopniem Judoków. Zagadnienia takie jak obrona przed uderzeniami, kopnięciami i atakami bronią (Kodokan Goshin-jutsu) zostały zaczerpnięte z Aikido.

Dziś Judo jest jednym z najpopularniejszych stylów na świecie i sportem olimpijskim (od roku 1964). Judo miało ogromnny wpływ na inne style walki(w tym koreańskie Hapkido, wietnamskie Viet Vo Dao oraz systemy typu „combat”).

Na technikach przedwojennego Judo oparto również dwa inne, bardzo popularne dziś (za sprawą MMA) style-Brazylijskie Jujutsu i rosyjskie Sambo.

Tagi: , , , , ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl