Bushido24.pl – Wschodnie sztuki walki » Istota tkwi w subtelnoÅ›ci
Regulamin - Loguj/Wyloguj

Istota tkwi w subtelności

20 marca, 2010 autor dacheng

xie

Jesienią 2001 roku, tuż przed podróżą mistrza Yao Chengguang do Włoch, odwiedziłem go w Pekinie. Gdy spotkaliśmy się w zachodniej części parku Nanguan, mistrz Yao jak zwykle zaczął od skontrolowania moich ćwiczeń. Wykonałem mo jin (szukanie siły) w pozycji hunyuan zhuang oraz zonghe shi li (improwizowana forma na bazie podstawowych ćwiczeń shi li).

Mistrz Yao zamyślił się i powiedział:

„MÅ‚ody Xie, uczysz siÄ™ u mnie dwa lata. Należysz do grupy amatorskiej, ale ponieważ studiujesz wushu w Akademii Wychowania Fizycznego, masz dobre podstawy i robisz szybkie postÄ™py. Jednak uczÄ…c siÄ™ yiquan musisz pamiÄ™tać, że jeÅ›li chcesz coÅ› osiÄ…gnąć zbyt szybko, to nie osiÄ…gniesz tego wcale. UczÄ…c siÄ™, nie należy myÅ›leć tylko o tym, żeby nauczyć siÄ™ jak najwiÄ™cej i jak najszybciej. Podczas wykonywania ćwiczeÅ„ też nie należy siÄ™ niecierpliwić i spieszyć. Trzeba wszystkiego bardzo uważnie doÅ›wiadczać. Yiquan kÅ‚adzie nacisk na umysÅ‚, na ducha, na odczucia, na rozwój i wykorzystanie naturalnej siÅ‚y. Dlatego Å›wiadomość jest najważniejsza. A jak sprawić, żeby Å›wiadomość i wszystkie części ciaÅ‚a osiÄ…gnęły koordynacjÄ™ i jedność? Otóż wykonujÄ…c szukanie siÅ‚y w ćwiczeniach zhan zhuang trzeba to robić bardzo dokÅ‚adnie, bardzo powoli, subtelnie. We wszystkim odnaleźć można jedność dopeÅ‚niajÄ…cych siÄ™ przeciwieÅ„stw. Powolność i subtelność w trakcie ćwiczenia sÅ‚uży temu, by w powolnym ruchu szukać szybkiego ruchu. Zaczynamy od powolnego ruchu, w skupieniu doÅ›wiadczajÄ…c subtelnych zmian w caÅ‚ym ciele, odczuwajÄ…c jakby ciaÅ‚o stanowiÅ‚o jedność z otaczajÄ…cym je powietrzem. OsiÄ…gamy stan wysokiej koncentracji, w relaksie szukajÄ…c siÅ‚y, odnajdujÄ…c siłę w wygodzie. Zachowujemy jedność i koordynacjÄ™, peÅ‚niÄ™ Å›wiadomoÅ›ci i siÅ‚y. W takiej sytuacji w peÅ‚ni rozwijać siÄ™ może koordynacja psychofizyczna, siÅ‚a, szybkość, zdolność reakcji i zdolność do subtelnych, zwinnych zmian w dziaÅ‚aniu. Gdy odczucia we wszystkich częściach ciaÅ‚a stajÄ… siÄ™ bardziej peÅ‚ne, jednolite, caÅ‚oÅ›ciowe i krÄ…gÅ‚e, tkwiÄ…ce w nas możliwoÅ›ci najpeÅ‚niej siÄ™ ujawniajÄ….

MÅ‚ody Xie, twoje pozycje i ruchy sÄ… bardzo poprawne, umysÅ‚ też jest odpowiednio zaangażowany. Natomiast błędem jest to, że szukanie siÅ‚y starasz siÄ™ robić zbyt szybko. Przez to jest ono zbyt zgrubne, co negatywnie wpÅ‚ywa na rozwój i użycie hunyuan li. UczÄ…c siÄ™ yiquan, przede wszystkim należy szukać jakoÅ›ci, a dopiero w dalszej kolejnoÅ›ci iloÅ›ci i szybkoÅ›ci. Tylko dziÄ™ki takiemu podejÅ›ciu można osiÄ…gnąć maksymalny efekt przy minimum pracy. Do zagadnieÅ„ nauki należy podchodzić w sposób uważny, nie można pozwolić sobie na poÅ›piech i bylejakość. Tak jest w nauce i tak jest w życiu. Nie da siÄ™ iść do przodu inaczej niż krok po kroku”.

Ta lekcja wpłynęła na moje rozumienie yiquan i życia. Bardzo mnie poruszyła poważna, pełna zaangażowania i dążenia do prawdy postawa mistrza Yao.

Xie Yongguang

Przekład z chińskiego: Andrzej Kalisz

Tagi: , , ,

Komentarze wy³¹czone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl