Regulamin - Loguj/Wyloguj

Historia Wu (Hao) Tai Chi – 4

17 sierpnia, 2016 autor dacheng
Hao Shaoru

Hao Shaoru

Wraz z przeniesieniem w okresie Republiki Chińskiej stolicy z Pekinu do Nankinu, nie tylko centrum życia politycznego, ale i gospodarczego zaczęło się przesuwać ku obszarom nad rzeką Jangcy. Także wielu mistrzów Tai Chi z północy przeniosło się w te okolice.

Pierwszym przedstawicielem stylu Wu (Hao), który tam dotarł był wspomniany już Li Baoyu, którego uczniem był m.in. Dong Yingjie, bardziej znany jako przedstawiciel stylu Yang, uczeń Yang Chengfu. Jednak do dziś w rodzinie Dong przekazywana jest także forma stylu Wu. Li nauczał jednak w tych okolicach stosunkowo krótko. Stąd właściwy rozwój stylu Wu w tym rejonie był głównie dziełem Hao Yueru i jego syna Hao Shaoru (1908-1983). Hao Shaoru zamieszkał później w Szanghaju, który stał się głównym ośrodkiem tej linii przekazu. W 1963 opublikowana została jego książka – pierwsza publicznie wydana książka o stylu Wu (Hao). Obecnie w tym przekazie formę ćwiczy się właściwie wyłącznie powoli, w wysokich pozycjach, z krótkimi ruchami, podczas gdy w innych liniach przekazu stosuje się raczej stopniowanie od ruchów dłuższych do krótszych, czyli stopniowe wysubtelnianie, oraz zachowane zostało tradycyjne łączenie ruchów powolnych i eksplozywnych. Za spadkobiercę mistrza Hao Shaoru uważany jest Liu Jishun, który w 1995 roku przeniósł się do USA. W Szanghaju znaną postacią jest Wang Muyin, znany bardziej pod pseudonimem Hao Yinru (faktycznie nie jest on członkiem rodziny Hao).

Styl Wu osiągnął także pewną popularność w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach. Pierwszymi, którzy go tam nauczali byli trzej ludzie z powiatu Qinghe w prowincji Hebei, sąsiadującego z Xingtai. Stamtąd pochodził cieszący się sporą sławą konwojent transportów kupieckich Ge Fulai. Ge Fulai był uczniem Li Yiyu, jednak najczęściej lekcji udzielał mu Hao Weizhen. Potem także jego brat Ge Shuncheng podjął naukę u Hao Weizhena. Dzięki rodzinie Ge, styl Wu stał się popularny w powiecie Qinghe. Gu Yinke – pierwszy z nauczycieli stylu Wu w Shenyang w prowincji Liaoning był uczniem jednego z przedstawicieli rodziny Ge. Kolejny – Huo Mengkui (1890-1962) był uczniem wspominanego wcześniej Li Fuyina. Ci dwaj nauczali tam w okresie okupacji japońskiej. Trzeci –Yan Zhigao (1882-1961), który był uczniem Hao Weizhena, dotarł tam już po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej.

Pierwszym, kto nauczał stylu Wu (Hao) w Pekinie był Cui Yishi (1892-1972). Podobnie jak Dong Yingjie był on bardziej znany jako przedstawiciel stylu Yang, uczeń Yang Chengfu. Cui uczył się stylu Wu u Li Baoyu (Li Xiangyuana), z którym wspólnie pobierał wcześniej nauki u mistrza stylu Sanhuang Paochui. Stylu Wu uczył się od Cui Yishi w Pekinie między innymi wspomniany już uczeń Li Shengduana Wu Wenhan. Wu Wenhan ze względu na pracę, przez wiele lat nie zajmował się nauczaniem Tai Chi. Poświęcił się temu dopiero po przejściu na emeryturę, nauczając głównie właśnie w Pekinie.

Zhai Shizong

Zhai Shizong

W Tianjinie jako pierwszy styl Wu zaczął popularyzować Hao Zhenduo (?-1973), wnuk Hao Weizhena, który uczył się od swego stryja Hao Yueru. W 1961 roku ćwiczący styl Wu w Tianjinie wydali nieoficjalnie w małym nakładzie książeczkę o tym stylu. Obecnie w Tianjinie działa także filia szkoły mistrza Zhai Weichuan, prowadzona przez jego syna Zhai Shizong.

W Xi’anie w prowincji Shaanxi stylu Wu zaczął nauczać jeden z uczniów Hao Weizhena po napaści japońskiej na Chiny. W Lanzhou w odległej prowincji Gansu styl ten spopularyzował Xu Zhen – uczeń Hao Yueru.

O popularyzycji stylu Wu (Hao) poza Chinami przeczytacie w kolejnym odcinku.

Andrzej Kalisz

Tagi: ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl