Regulamin - Loguj/Wyloguj

Hirokazu Kobayashi

15 grudnia, 2009 autor Cavior

kobayashi

 

Hirokazu Kobayashi (14.02.1929-28.08.1998) był bezpośrednim uczniem Morihei Ueshiby, twórcy Aikido.

Już w wieku 7 lat rozpoczął treningi Kendo, Judo i Karate. W wieku 15 lat trafił do oddziału Kamikadze, jednak w wyniku awarii jego samolot nie zdołał wzbić się w powietrze, zaś lotniskowiec na którym przebywał został wkrótce potem zatopiony przez Amerykanów. Kobayashi był jednym z niewielu rozbitków, którzy przeżyli.

W 1946 roku Kobayashi otrzymał list polecający od swojego nauczyciela Karate, który zasugerował mu udanie się do Morihei Ueshiby i studiowanie Aikido. Wkrótce stał się jednym z uchi-deshi (bezpośrednich uczniów, mieszkających w Dojo i trenujących codziennie, kilkanaście godzin na dobę). Ueshiba często korzystał z pomocy Kobayashiego przy prezentacji technik z użyciem miecza, stąd Aikido Kobayashi do dziś kładzie duży nacisk na naukę technik Aikiken („miecz Aiki”-techniki szermierki zaadaptowane do potrzeb Aikido, mające pomóc adeptowi opanować typowe dla Aikido, zaczerpnięte z japońskiej szermierki postawy i sposoby przemieszczania się), wedle specyficznej zasady „Oto Nashi No Ken”, (zasada „cichego miecza”-wykluczająca kontakt kling).

Po 8 latach nauki u Ueshiby Kobayashi przeniósł się w 1954 roku do Osaki, gdzie zaczął nauczać Aikido. Ueshiba regularnie odwiedzał jego szkołę.

W 1964 otrzymał z rąk M.Ueshiby stopień 7 dan. W tym samym roku, na polecenie twórcy Aikido, po raz pierwszy wyjechał do Europy, by propagować ten styl. Do roku 1996 regularnie odwiedzał Europę, prowadząc szkolenia we Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Holandii i Belgii.

W roku 1970, już po śmierci Morihei Ueshiby, otrzymał od władz Fundacji Aikikai stopień 8 dan. Do końca życia Kobayashi był członkiem Aikido Aikikai, choć na kilka miesięcy przed śmiercią wyraził zgodę na stworzenie organizacji propagującej jego unikalny odłam Aikido-dziś organizacja ta jest znana jako Kokusai Aikidō Kenshūkai Kobayashi Hirokazu Ha.

Styl Aikido Kobayashi rozwija sie dzis w wielu częściach świata, choć największą popularnością cieszy się w Europie. Najwybitniejszymi uczniami H.Kobayashi są Andre Cognard 8 dan i Giampietro Savegnago 8 dan.

W Polsce istnieje kilka federacji, reprezentujących Aikido przekazu Kobayashi, z czego najważniejsze to:

Polska Akademia Aikido (Dariusz Bieńkowski 5 dan)

http://www.aikido.art.pl/

Autonomiczna Akademia Aikido (Robert Gembal 5 dan)

http://www.3aikido.eu

obie związane z mistrzem A.Cognard, oraz

Polska Unia Aikido (Jacek Wysocki, 7 dan)

http://www.aikido-wysocki.com

reprezentująca przekaz mistrza G.Savegnago.

Tagi: ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl