Regulamin - Loguj/Wyloguj

Filozofia Goju-ryu Karate

15 kwietnia, 2010 autor okinawan

Sensei Kanryo Higaonna zostawił po swojej śmierci niesamowicie cenną spóściznę – sztukę, którą doskonalił przez całe ży cie, opierając się o technikę i filozofie zarówno okinawskich jak i chińskich stylów walki. Gdyby nie On, Naha-Te napewno nie zdobyłby takiej popularności i nie nabrało takiego charakteru, jaki mają szkoły Karate, wywodzące się z tego stylu. O ile Kanryo Higaonna Sensei stworzył techniczne podwaliny współczesnego Okinawskiego Goju-Ryu, to jego usystematyzowanie, nazwę, filozofię i symbol zawdzięczamy Chojun Miyagi Sensei. Ale czy praktykując ten styl do końca rozumiemy co chciał przekazać nam sensei Miyagi nadając symbolowi i nazwie swojego stylu filozoficzne znaczenie?

Znaczenie słów Goju (Go – Twardy, Ju- Miękki) jest ściśle związane z symbolem Kenkon. Pierwotnie symbol w kształcie kwadratu był herbem rodziny Miyagi, lecz potem został on wpisany w okrąg. Kwadrat symbolizuje ziemię, a co za tym idzie – twardość, okrąg zaś niebo – czyli miękkość. Oba te żywioły są ze sobą zrównane, ponadto przedstawione są w sposób harmonijny – zatem symbol prezentuje zarówno wielkość jak i harmonie nieba i ziemi, czyli miękkości i twardości. Kenkon w swej wymowie jest nieco podobny do symbolu Yin-Yang, który również przedstawia równowagę między dwoma przeciwnymi światami. O ile w Yin-Yang obie siły istnieją obok sobie, tyle w Kenkonie jedna zdaje się wynikać z drugiej – mianowicie niebo otacza ziemię, czyli miękkość wynika z twardości. Na pierwszy rzut oka może wydawać nam się, że to paradoks. Spójrzmy na to jednak pod kątem psychiki ludzkiej.

Jak wspomniane zostało w poprzednich rozdziałach, głównym celem sztuk walki jest kształtowanie mocnego charakteru, dzięki czemu możemy stworzyć zdrowego psychicznie i moralnie człowieka. Osoba o silnym duchu, pozbawiona kompleksów, mająca nad sobą pełną kontrolę i żyjąca w zgodzie z sobą i innymi przestaje myśleć o sobie, a zaczyna zwracać uwagę na otaczający ją świat i jego niedomagania. Skoro jej się udało zmienić, to dlaczego miało by się to nie udać innym? Poprzez brak agresji i niepotrzebnych uprzedzeń, osoba rozwinięta dzięki sztukom walki jest życzliwa, miła dla innych, troskliwa i dobrotliwa. Na tyle zna swoją wartość i swoje możliwości, że nie przejmuje się zanadto własnym „ja” i zdaje się zdolna do poświęceń na rzecz innych. Znaczącą rolę w tym procesie odgrywa również ciężki, surowy trening który kształtuje zdolność przetrwania w ciężkich sytuacjach. Zatem taka osoba jest w stanie nawet cierpieć na rzecz innych, wiedząc, że nie ma nic co mogło by ją w jakiś sposób zgnębić czy pokonać.

Według symbolu Kenkon miękkość wynika z twardości, co ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości : życzliwość, dobroć, troskliwość (Ju) wynikają z twardości i siły charakteru (Go) o czym mówił sensei Miyagi. W wielu kręgach, szczególnie młodzieży, pokora, szacunek wobec starszych, posłuszeństwo i grzeczność uznawane są za słabość i często są wyśmiewane. Młodzi szukają dowartościowania i robią to nie w tym kierunku co powinni – chcą zaimponować rówieśnikom poprzez nieposłuszeństwo czy niesłuszne stawianie na swoim i zbyt ekspresyjne wyrażanie siebie. W ten sposób tworzy się stereotypem buntownika jako kogoś „fajnego”, silnego i godnego podziwu – tymczasem pod maską kamiennej twarzy kryje się słaby i mały człowiek, który nie jest zadowolony z bycia we własnej skórze i próbuje stać się na siłę  kimś, kim tak naprawdę nie jest. Warto zauważyć, że w momencie gdy takie osoby pofolgują tego typu negatywnym stanom umysłu i będą dalej szli tą drogą, najprawdopodobniej się stoczą i daleko będą odbiegać swoim zachowaniem i byciem od pozornego ideału.

Ciągłe popisy i próba zaimponowania innym nie świadczy o sile charakteru i wielkości człowieka. Sam Miyagi sensei mawiał – „JU (10) no chikara dekitara, GO (5) ni saginasai” – gdy twoja technika wzrośnie do poziomu 10, twoja pewność i wiara w siebie również rośnie, więc potrzebujesz prezentować swoje umiejętności tylko do poziomu 5, zawsze mając coś jeszcze w zanadrzu, a jednocześnie rzucając sobie kolejne wyzwania, by stać się jeszcze lepszym i sięgnąć ku jeszcze wyższym ideałom.

Zatem to pojęte dobro i pozytywne wzorce zachowań stanowią o sile człowieka, a nie buntownicze i agresywne nastawienie do świata. Gdy wyleczymy własne kompleksy będziemy w stanie pomagać innym. Wiele osób czuje powołanie do takich czynów. Są to osoby wrażliwe, które jednak boją się działać. Wiedzą co jest dobre, jednak nie robią tego gdyż się boją. Trening i Karate pozwala uwolnić się od tego strachu, kształtując męstwo(GO), czyli umiejętność wejścia bez wahania na drogę, którą wskazuje rozum, a która jest prawa i szlachetna (JU).

Wybiegając dalej w ten sposób myślenia, możemy również zauważyć, że podobna sytuacja ma miejsce w przyrodzie. Z wiekiem wszystkie rośliny twardnieją, tracą elastyczność, stają się monumentalne i okazałe, lecz zaczynają próchnieć i załamywać się pod własnym ciężarem. Szybko przyjdzie czas, że pokruszą się na kawałki i nic po nich nie zostanie. Rośliny które się dopiero rodzą są miękkie i elastyczne, ale pozornie mało okazałe i nietrwałe, podatne na uszkodzenia. Jednak z czasem rozwijają się i osiągają stan między jedną, a drugą skrajnością – pień drzewa stanie się twardy i silny, ale gałęzie pozostaną miękkie elastyczne, zdolne do wydania owoców i dalszego rozrostu. Człowiek wprawny w sztuce Karate, według filozofii Goju-Ryu jest jak takie drzewo – silne i wewnętrznie twarde, lecz wciąż zdolne do rozwoju i tworzenia dobra i piękna. Tymczasem o osobie, która podąża wcześniej wspomnianą drogą buntownika można powiedzieć, że przez swoją twardą maskę sama staje się tak twarda, że aż zaczyna zapadać się sama w sobie i kruszyć – niewłaściwa droga, którą wybrała i zło, które jest jej skutkiem, zaczyna degradować taką osobę wewnętrznie, powoli ją zabijając. Z czasem rozpadnie się ona podobnie jak to drzewo i również z niej nic nie zostanie.

To co pozornie słabe i miękkie okazuje się w istocie silne, zaś to co twarde i stare – słabe, dążące do własnego upadku. Grzeczność, dobrotliwość, empatia i szacunek nie są słabością, ale siłą która potrafi zmieniać ludzi i świat na lepsze.

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl