Filipińskie sztuki walki (FMA)
20 listopada, 2009 autor KenjiroFilipińskie sztuki walki są opisywane za pomocą trzech wyrażeń: kali, arnis, escrima. Nazwy te są związane z regionem w jakim dane systemy były uprawiane.I tak:
kali – regiony poÅ‚udniowe – Mindanao;
arnis – regiony północne – Luzon;
escrima – regiony centralne – Visayas.

Filipiny
W każdym z tych regionów następuje kolejny podział, głównie na style rodzinne/klanowe czy też nazywane od nazwiska twórcy np styl rodziny Ilustrisimo czy też Giron Arnis. Filipińskie sztuki walki powstawały poprzez wieki najazdów i okupacji Filipin m.in. przez Hiszpanów czy później Japonię podczas II wojny światowej. Jednakże cały czas ewoluują i rozwijają się oraz powstają nowe. Takim współczesnym stylem jest np Lameco czy Modern Arnis.
Trening filipińskich sztuk walki obejmuje:
– walkÄ™ ostrzem,
– walkÄ™ paÅ‚kÄ…/kijem,
– walkÄ™ bez broni,
– walkÄ™ broniÄ… „elastycznÄ…” np batem,
– walka broniÄ… miotajÄ…cÄ….
W każdej z tych dziedzin występuje różnoraki i bardzo obszerny rodzaj broni. Walka ostrzem obejmuje np Daga czyli nóż, Espada czyli miecz jak też i łączenie powyższych np daga y daga czy też espada y daga. Należy dodać, że kształty i długość zarówno miecza jak i noża także imponują swoją mnogością. Sytuacja wygląda podobnie w każdej z powyższych kategorii.

miecze z regionu Luzon
Pojęcie filipińskie sztuki walki jest bardzo ogólne, podobnie jak terminy kung-fu czy karate a mnogość i różnorodność systemów z Filipin jest porównywalna do tych z Chin.
Tagi: arnis, escrima, filipińskie, FMA, kali