Regulamin - Loguj/Wyloguj

Filipińskie sztuki walki (FMA)

20 listopada, 2009 autor Kenjiro

Filipińskie sztuki walki są opisywane za pomocą trzech wyrażeń: kali, arnis, escrima. Nazwy te są związane z regionem w jakim dane systemy były uprawiane.I tak:
kali – regiony południowe – Mindanao;
arnis – regiony północne – Luzon;
escrima – regiony centralne – Visayas.

Filipiny

Filipiny

W każdym z tych regionów następuje kolejny podział, głównie na style rodzinne/klanowe czy też nazywane od nazwiska twórcy np styl rodziny Ilustrisimo czy też Giron Arnis. Filipińskie sztuki walki powstawały poprzez wieki najazdów i okupacji Filipin m.in. przez Hiszpanów czy później Japonię podczas II wojny światowej. Jednakże cały czas ewoluują i rozwijają się oraz powstają nowe. Takim współczesnym stylem jest np Lameco czy Modern Arnis.
Trening filipińskich sztuk walki obejmuje:
– walkę ostrzem,
– walkę pałką/kijem,
– walkę bez broni,
– walkę bronią „elastyczną” np batem,
– walka bronią miotającą.
W każdej z tych dziedzin występuje różnoraki i bardzo obszerny rodzaj broni. Walka ostrzem obejmuje np Daga czyli nóż, Espada czyli miecz jak też i łączenie powyższych np daga y daga czy też espada y daga. Należy dodać, że kształty i długość zarówno miecza jak i noża także imponują swoją mnogością. Sytuacja wygląda podobnie w każdej z powyższych kategorii.

miecze z regionu Luzon

miecze z regionu Luzon

Pojęcie filipińskie sztuki walki jest bardzo ogólne, podobnie jak terminy kung-fu czy karate a mnogość i różnorodność systemów z Filipin jest porównywalna do tych z Chin.

Tagi: , , , ,

Komentarze wyczone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl