Ekstrawagancja w sztuce walki – styl kaczki
18 grudnia, 2009 autor dachengW starej kronice, pochodzÄ…cej z okresu panowania dynastii Tang (618-907), wspomina siÄ™, że w prowincji Sichuan, niedaleko góry Emei żyÅ‚ taoista, który hodowaÅ‚ kaczki – obserwujÄ…c i naÅ›ladujÄ…c ich ruchy. Takie miaÅ‚y być poczÄ…tki jednej z niezwykle oryginalnych odmian kung-fu (wushu). Niewiele jednak wiadomo o losach tej sztuki na przestrzeni nastÄ™pnych stuleci.
Dopiero w 1953 roku nijaki Li Engui po raz pierwszy zademonstrował styl kaczki szerszej publiczności. Li Engui był uczniem Cao Zuoru, którego nauczycielem był z kolei Zhang Xishun. O tym ostatnim wiemy, że w drugiej połowie XIX wieku mieszkał w Yingkou, w prowincji Liaoning, gdzie był szefem lokalnej organizacji ekspertów sztuk walki, zarabiających na życie eskortowaniem transportów kupieckich. Do tego sprowadza się niestety cała nasza wiedza o historii przekazu uprawianego współcześnie systemu yaxingquan. Ćwiczony jest on w Tianjinie, Tangshanie i w kilku miejscowościach w prowincji Jilin.
Podobno pierwotnie styl ten skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z 12 form. DziÅ› niestety znana jest tylko jedna, zÅ‚ożona z 62 sekwencji. W niezwykle przemawiajÄ…cy do wyobraźni sposób odzwierciedla ona charakterystyczny sposób poruszania siÄ™ kaczki: ciaÅ‚o kiwa siÄ™ na boki, pochyla w przód i w tyÅ‚, gÅ‚owa wysuwa siÄ™ do przodu i cofa w rytm kroków, tułów unosi siÄ™ i opada. Techniki naÅ›ladujÄ… miÄ™dzy innymi rozkÅ‚adanie skrzydeÅ‚, otrzÄ…sanie z wody oraz walkÄ™ o pokarm. Chociaż dla postronnego widza niektóre z elementów formy wydajÄ… siÄ™ mieć niewielkÄ… wartość praktycznÄ…, system ten posiada jednak niezaprzeczalne walory bojowe. WÅ›ród metod stosowanych w walce znajdujÄ… siÄ™ m.in. uniki, uderzenia naÅ›ladujÄ…ce machanie skrzydÅ‚ami, a także liczne niskie kopniÄ™cia. Poza czysto zewnÄ™trznym naÅ›ladownictwem ruchów, w technice i taktyce stylu znalazÅ‚y odbicie takie cechy charakteryzujÄ…ce podobno kaczkÄ™, jak… spryt i przebiegÅ‚ość.
Tagi: kung fu, styl kaczki, wushu