Bushido24.pl – Wschodnie sztuki walki » Dlaczego Yiquan? – 1
Regulamin - Loguj/Wyloguj

Dlaczego Yiquan? – 1

18 czerwca, 2010 autor dacheng

Yiquan to chiÅ„ski system walki wrÄ™cz, rozwijajÄ…cy siÄ™ od poczÄ…tku XX wieku, by ostatecznie stać siÄ™ peÅ‚nym, wszechstronnym i stosunkowo prostym w nauce systemem. Dla pierwszego mistrza Yiquan, żyjÄ…cego w latach 1885-1963, Wang Xiangzhai’a najważniejsze cele treningu tej sztuki walki to:

  • Dążenie do zdrowia

  • Samoobrona

  • Radość nauki.

Te trzy punkty sÄ… bardzo dobrym wstÄ™pem do odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego Yiquan?” WiÄ™kszość trenujÄ…cych sztuki walki chce nauczyć siÄ™ skutecznej samoobrony, raczej niewielu ma wtedy zamiar szkodzić swemu zdrowiu i jeszcze nie czerpać z tego żadnej przyjemnoÅ›ci. W tym tekÅ›cie chciaÅ‚bym odnieść siÄ™ wÅ‚aÅ›nie do tych trzech kwestii, podejmujÄ…c, powiÄ…zane z każdÄ… z nich, tematy:

  • Yiquan jako system bazowy,

  • Nacisk na naukowość i fizjologiczność treningu Yiquan,

  • Wielostronny i interesujÄ…cy trening.

Yiquan jako system bazowy.

Systemem bazowym, w wypowiedziach dotyczÄ…cych sztuk walki, okreÅ›la siÄ™ taki system, którego trening daje dobre podstawowe umiejÄ™tnoÅ›ci walki, na bazie, których można doskonalić konkretne techniki, np. pod kÄ…tem specyficznych zaÅ‚ożeÅ„ różnych turniejów i zawodów. Te podstawowe umiejÄ™tnoÅ›ci to: sposób poruszania siÄ™ w walce, czyli tzw. praca nóg i praca caÅ‚ego ciaÅ‚a, szybkość, koordynacja, timing, podstawowe uderzenia i kopniÄ™cia, sposób osÅ‚aniania siÄ™ przed ciosami przeciwnika – trzymania gardy, itp. Charakterystyczne obecnie jest to, że wiÄ™kszość sztuk walki zbliża siÄ™ do siebie pod wzglÄ™dem tych elementów, wynika to z tego, że konfrontacje różnych styli pokazaÅ‚y jednoznacznie, że w walce w pozycji stojÄ…cej najbardziej sprawdzajÄ… siÄ™ proste systemy uderzane, takie jak boks tajski, kick-boxing o rozszerzonej formule, czy wÅ‚aÅ›nie Yiquan.. ZaÅ‚ożenie tu jest takie: by nauczyć siÄ™ bardziej skomplikowanych technik, trzeba najpierw nauczyć siÄ™ rzeczy prostszych. Nie można zaniedbać podstaw i starać siÄ™ od razu uczyć zÅ‚ożonych technik. To tak jak z naukÄ… mówienia, nawet Szekspir musiaÅ‚ zaczynać od słów „mama” i „tata”. Dochodzi do tego jeszcze tzw. paradoks Jigoro Kano (twórcy Judo), mówiÄ…cy, że prostsze, mniej groźne techniki, ale w peÅ‚ni przećwiczone w walce (a Å‚atwiej w sparingu ćwiczyć zwykÅ‚e niskie boczne kopniÄ™cie niż np. obrotowe z wyskoku) sÄ… w starciu znacznie skuteczniejsze i groźniejsze od „teoretycznie zabójczych”, ale zbyt trudnych i przez to niedostatecznie przećwiczonych. Trudno nauczyć siÄ™ czegoÅ›, czego siÄ™ nie ćwiczy.

Zestaw technik walki Yiquan to właściwie tylko:

  • cztery podstawowe ciosy pięściÄ…,

  • trzy rÄ…bniÄ™cia,

  • trzy kopniÄ™cia,

  • uderzenie gÅ‚owÄ…, barkiem, biodrem, Å‚okciem i kolanem,

  • cztery pociÄ…gniÄ™cia,

  • jedno pchniÄ™cie i jedno uderzenie nasadÄ… dÅ‚oni.

Tylko tyle, ale poszerzone o naukÄ™ poruszania siÄ™, pracy caÅ‚ym ciaÅ‚em, koordynacji pracy ciaÅ‚a z pracÄ… umysÅ‚u, daje peÅ‚ny, bardzo spójny i Å‚atwy w nauce system. KażdÄ… z tych podstawowych technik ćwiczy siÄ™ w szeregu różnych zastosowaÅ„, np. na treningowych Å‚apach, worku, w swobodnym i zadaniowym sparingu, w ćwiczeniu „pchajÄ…cych rÄ…k” (polegajÄ…cym na wielostronnej pracy nad sytuacjÄ… kontaktu rÄ…k i przedramion obu przeciwników w walce). WstÄ™pne ćwiczenie każdej z tych technik ma uczyć stojÄ…cej za niÄ… mechaniki ruchu. Opanowanie tej mechaniki pozwala na wprowadzanie modyfikacji dostosowanych do każdej sytuacji walki. Ważne jest też to, że wiÄ™kszość technik w Yiquan opartych jest na tej samej podstawowej mechanice ruchu, dlatego też Å‚atwo jest przechodzić z jednej techniki w drugÄ… (np. cios pięściÄ…, którego uniknÄ…Å‚ oponent może szybko zmienić siÄ™ w uderzenie barkiem czy Å‚okciem lub w rÄ…bniÄ™cie). Przez to teoretycznie mniejsza ilość ćwiczonych w stylu technik umożliwia wiÄ™kszÄ… elastyczność podczas konfrontacji. Jeżeli nauczÄ™ siÄ™ na czym polegajÄ… konkretne techniki, a wiÄ™c na jakiej mechanice sÄ… oparte, nie muszÄ™ już pamiÄ™tać o samych technikach i po prostu stosować w walce taki wariant, który akurat bÄ™dzie najlepszy (np. gdy poznam mechanikÄ™ ciosu prostego w gÅ‚owÄ™, nie muszÄ™ uczyć siÄ™ nastÄ™pnie ciosu w splot, czy wÄ…trobÄ™, bo wystarczy bym, bazujÄ…c na tym samym ruchu, zmodyfikowaÅ‚ tylko wysokość ciosu, wszystko inne już umiem). UczÄ…c siÄ™ setek różnych technik, na setki różnych sytuacji w walce, czÅ‚owiek, paradoksalnie, tylko bardziej siÄ™ ogranicza, bo zamyka siÄ™ w skoÅ„czonej liczbie możliwoÅ›ci, a i tak każdÄ… z nich musi dÅ‚ugo ćwiczyć osobno, by staÅ‚a siÄ™ dla niego naturalna.

Tak odbierany trening Yiquan spełnia, wg mnie, założenia dobrego systemu bazowego i przewyższa systemy treningowe oparte na nauce setek różnych technik.

System oparty na współczesnej wiedzy o mechanice ludzkiego ciała.

Duża zaletÄ… omawianego tu stylu jest unikatowy dla sztuk walki nacisk, jaki kÅ‚adzie siÄ™ na zdrowotny charakter ćwiczeÅ„. Styl ten rozwijaÅ‚ siÄ™ równolegle w dwóch aspektach – jako nauka skutecznej samoobrony i jako promocja ćwiczeÅ„ dla zdrowia. Ten drugi aspekt realizowany byÅ‚ np. w chiÅ„skich szpitalach, gdzie elementem terapii dla chorych byÅ‚o zaznajamianie ich z podstawowymi ćwiczeniami stylu i wspólne ich praktykowanie. Chociaż mnie interesuje tu tylko trening samoobrony, to nie da siÄ™ jednak pominąć wpÅ‚ywu, jaki ma na ten trening aspekt „zdrowotnoÅ›ci” podstawowych ćwiczeÅ„. Aspekt ten przekÅ‚ada siÄ™ także na bardziej zaawansowane metody treningowe, w których np. do minimum ogranicza siÄ™ ewentualnÄ… „urazowość” (nie poprzez np. ograniczanie formuÅ‚y sparingów, ale wprowadzanie wielu ochraniaczy). Te ćwiczenia dla zdrowia, o których byÅ‚a mowa, nie sÄ… jakimiÅ› magicznymi technikami. Oparte sÄ… one na prostym, popartym medycznymi badaniami, zaÅ‚ożeniu, że lekko i Å›rednio intensywne ćwiczenia, wykonywane w każdym wieku, zgodnie z anatomiÄ… czÅ‚owieka pozytywnie oddziaÅ‚ujÄ… na wiÄ™kszość ukÅ‚adów organizmu, poprawiajÄ… wydolność i samopoczucie. Tym samym zasadom hoÅ‚duje też nauka samoobrony w systemie Yiquan – o ile nie przesadza siÄ™ z intensywnoÅ›ciÄ… treningu to wykonywane ćwiczenia bÄ™dÄ… pozytywnie wpÅ‚ywać na organizm. Jak wspominaÅ‚em jest to unikatowe dla sztuk walki, w których zwykle spotykamy siÄ™ raczej z systemem selekcji negatywnej – kto nie odpadnie przez kontuzje ćwiczy dalej.

Dla większości osób zdrowie jest jedną z ważniejszych wartości. Osobiście myślę, że intencjonalne szkodzenie sobie nie jest najrozsądniejsze i jeżeli mam wybierać spośród kilku rzeczy, to wolę tę, która jest dla mnie zdrowsza.

Wielostronny i interesujÄ…cy trening.

Ludzie zaczynajÄ… trening sztuk walki z różnych powodów, chcÄ… np. nauczyć siÄ™ samoobrony, poprawić kondycjÄ™ i sprawność, czy po prostu poruszać siÄ™, zabić czymÅ› nudÄ™. ZostajÄ… na kolejnych treningach wÅ‚aÅ›ciwie tylko wtedy, gdy spodobajÄ… im siÄ™ wykonywane tam ćwiczenia. Ten czynnik o wiele bardziej wpÅ‚ywa na kontynuowanie treningu niż skuteczność danego stylu, jego renoma, itp. Dlatego też np. istniejÄ… i majÄ… siÄ™ Å›wietnie sekcje piÄ™knych, ale absolutnie nieużytecznych w walce stylów. Trening Yiquan charakteryzuje nacisk na koordynacjÄ™ miÄ™dzy pracÄ… ciaÅ‚a w każdym ćwiczeniu, a pracÄ… umysÅ‚u – skupieniem, Å›wiadomym kontrolowaniem każdego elementu ruchu i pomocniczym wyobrażeniem przebiegu tego ruchu. Nie jest to popularny element w sztukach walki i stanowi na pewno o interesujÄ…cym charakterze tego stylu. SwojÄ… drogÄ… element ten wpÅ‚ywa znaczÄ…co na skuteczność treningu, dziÄ™ki koordynacji pracy ciaÅ‚a i umysÅ‚u o wiele szybciej można osiÄ…gnąć oczekiwane rezultaty, np. istotnÄ…, dla skutecznej samoobrony, umiejÄ™tność pÅ‚ynnego dostosowywania siÄ™ do zmieniajÄ…cej siÄ™ w walce sytuacji. Z zewnÄ…trz nie widać pracy umysÅ‚u, dlatego też czasem można spotkać siÄ™ z niezrozumieniem wykonywanych w Yiquan technik (typowe pytanie: „po co oni tak stojÄ…?”). Nie bez przyczyny okreÅ›lono swojego czasu ten styl jako „Kung Fu dla inteligentnych”. Jednak w moim odczuciu wÅ‚aÅ›nie to zaangażowanie w trening, poza mięśniami, także intelektu, sprawia, że nie mamy tu do czynienia z pustym machaniem rÄ™kami, a także z atrakcyjnÄ…, prawie psychologicznÄ… naukÄ… umiejÄ™tnoÅ›ci skupienia siÄ™ i kontrolowania swojego ciaÅ‚a.

PodsumowujÄ…c, warto trenować Yiquan, bo jest to system prostych, ćwiczonych w sytuacjach „szkolnych” i w walce technik. Bo nauczana mechanika ruchu zgodna jest z fizjologiÄ… ludzkiego ciaÅ‚a, przez co nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czÅ‚owieka, a nawet może wspomagać proces powrotu do peÅ‚nej sprawnoÅ›ci. I ostatecznie, bo poznawanie wszechstronnych i nowatorskich metod treningowych tego stylu jest naprawdÄ™ bardzo ciekawe i rozwijajÄ…ce.

Paweł Ostaszewski

Tagi: , , ,

Komentarze wy³¹czone.

Patrnerska strona

Serwis informacyjny MMA najpopularniejszy w Polsce

Trening i motywacja kochamsilownie.pl